Aydın Merkezde çalışan serbest eczacıların kişilerarası ilişkiler ve empatik eğilim düzeylerinin sosyo-demografik değişkenler ile ilişkilendirilmesi
Free pharmaci̇sts worki̇ng i̇n the centers of Aydın Central interpersonal relati̇ons and be associ̇ated wi̇th soci̇odemographi̇c characteri̇sti̇cs of empathi̇c tendenci̇es level
  1. Tez No: 391178
  2. Yazar: NACİYE KOÇ
  3. Danışmanlar: DR. ZEKİ ATIL BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Pharmacy and Pharmacology, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hastane ve Sağlık Kur. Yön. Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
İletişim, insanlar tarafından kendilerini anlatabilmek, birbirlerini anlatabilmek, tanımak, tanıtmak ve çoğu zaman da etkilemek amacı ile kullandıkları bir yöntemdir. İletişimde kişisel amaç ne olursa olsun asıl amaç çevre üzerinde etkili olmak başkalarının davranış ve tavırlarında değişiklikler yapabilmek ve tutum geliştirmektir. İletişimde kimi zaman ses, kimi zaman yazı ya da resim, kimi zaman da sözel olmayan hareketler araç olarak kullanılır. En iyi iletişim, farklı araçların bir arada ve birbiriyle senkronize olarak kullanılmasıyla sağlanabilir. Empati, bir insanın kendi karşısındakinin yerine koyması ve kısa bir süre o rolde kalması olarak açıklanabilir. Empati günlük yaşamın her kesiminde insanları birbirine yaklaştırma ve yakınlaştırma, daha rahat iletişim kurabilmek ve önemsendiğini hissetmek açısından önemlidir Empatik ilişki sağlıklı bir iletişim sürecinin de temellerini oluşturur. Empati eğitilebilir, öğretilebilir ve geliştirilebilir bir kavramdır. Elde edilen bulgulara göre eczacıların hastalara saygılı tavırda oldukları, hasta mahremiyetine özen gösterdiklerini, mesleki ahlaka uygun çalıştıkları tespit edilmiştir. İfadeler eczacıların besleyici iletişim sergiledikleri olarak ifade edilebilir. Eczacıların kişilerarası iletişimlerine dikkat ettiklerini ve çalışanlarına örnek oldukları düşümülmüştür. Hastaların eczacı ile iletişimde empatik sürecin oluşması hastayı rahatlatan ve iyi hissettiren bir durum olduğunu tespit edilmiştir. Eczacıların iletişim engellerinden uzak durarak hasta ile uygun iletişim sürecini oluşturmaktadır, dolayısıyla eczacının hastayı etkin bir şekilde dinlediği ve etkin geribildirim verdiği tespit edilmiştir. Bu kapsamda genel olarak incelenen eczanelerde iletişim ve empatik sürecin önemi görülmüştür. Hastalar kendileri ile olumlu ve etkin iletişim kurabilen ve empati yapabilen eczacılarla sıkıntılarını daha rahat paylaşabilmektedirler.
Özet (Çeviri)
Communication usually is a method often used by the people to express themselves, to tell each other, recognize, and in order to affect. Whatever the purpose of personal communication the main purpose to be effective on the environment to make changes in people's behavior and attitudes and develop attitudes. Communication used in the sometimes sound, sometimes writing or pictures, sometimes used as a means of veicle nonverbal actions. Best communication can be achieved a combination of different tools and by using with each other synchronized. Empathy, put in place of one person against himself and a short time explained as to remain in that role. Empathy for people in every part of daily life is important closer to each other and to bring together someone, in terms of to establish a more convenient communication and to feel considered. Empathic creates relationship bases of healthy communication process. Empathy is a concept that can be trained, can be taught and can be developed. According to the findings that have been found respectful attitude to patients of by pharmacists, pay attention to patient privacy, to work in accordance with professional ethics. Results who can be expressed as exhibit communication feeder of pharmacists. Pharmacist of that has been suggested pay attention to interpersonal communication and examples to their employees. Being empathic processes in communication with the pharmacist of patients have been identified relaxes to patient and a feel good condition. Staying away from communication barriers of pharmacists constitute the appropriate communication process. Therefore, it was found that listen to effectively and give to effective feedback to the patient. In this context generally studied in pharmacy has been observed the importance of empathic process and communication. Patients more comfortable are able to share their troubles with the pharmacist can be established positive and effective communication and capable of empathy.