Proje yönetiminde risk ve risk analizi
Risk and risk analysis in project management
  1. Tez No: 391179
  2. Yazar: NECİP ÇEBER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET FİKRET GEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada proje yönetiminde risk ve risk analizi konusu incelenmiştir. Çalışmanın konusu belirlenirken, proje yönetiminin günümüzdeki önemi, gerçekleştirilen projelerdeki başarı oranının düşük olması, ve proje yönetiminde risk analizine gereken önemin verilmemesi etkili olmuştur. Çalışma teorik bir nitelik taşımaktadır. Bu nedenle tarihçi metod ve kaynak taraması tekniğinden yararlanılarak hazırlanmış bir kaynak niteliğindedir. Çalışmada mesleki bilgi, deneyim, uzman kişilerin görüşleri ve karşılaşılan olaylardan yararlanılmıştır. Çalışmada proje yönetiminde risk analizi kapsamında risk tanımı, belirsizlik, risk türleri, risk faktörleri, risk stratejileri, risk analizi ve risk analiz teknikleri ayrıntılı ve örneklerle bilimsel olarak ele alınmıştır. Projelerin başarılı bir şekilde sonuçlandırılabilmesi için proje yönetim metodolojilerinin en iyi şekilde uygulanması, risk analizinin eksiksiz ve doğru bir şekilde uzman kişiler tarafından yapılması gerekmektedir. Bu durum ise; risklerin zamanında tanımlanması, etkin bir risk yönetim planı, doğru bir risk stratejisi ve en uygun risk analiz tekniklerinin uygulanması ile mümkündür. Projelerin başarılı ve istenen kalitede sonuçlandırılması için risk analizinin çok önemli olduğu anlaşılmıştır. Risk analizinin başarılı bir şekilde yapılabilmesi için de risklerin zamanında ve eksiksiz belirlenmesi büyük önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examined the risks and risk analysis issues in project management. The importance of project management today, the low rate of success in realization of projects and not given proper attention to risk analysis in Project management has been effected determining the subject of the study. This is a theoric study. So it's a source that has been prepared with a historic method and after scanning of a lot of references/sources. It has been referred to ideas of professionals experiences and living events also in this study. This definition of risk, from the aspect of risk analysis, unclearness, types of risk, analysis of risk and techniques risk analysis have been handed down in a detailed and scientific way. To accomplish project successfully; methodologies of project management have to be well-practised, and analysis of risk have to be done inefficiently by professionals. This is only possible with defining the risks in the right time appropriate risk strategy and also with practicing appropriate risk analysis techniques.It has been understood that risk analysis is very important to accomplish projects. And to do risk analysis; risks have to be completely defined.