30 Mart 2014 Yerel Seçimleri döneminde 4 büyük siyasi partinin İstanbul Büyükşehir Belediye başkan adaylarının yürüttüğü seçim kampanyalarında yeni medyanın rolü
The role of new media in March 30, 2014 Municipal Election campaigns run by four major political parties metropolitan mayoral candidate of Istanbul
  1. Tez No: 391177
  2. Yazar: EDİP CANDAŞ MELEK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN UĞUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Rekabetin yoğun bir şekilde kendini gösterdiği siyasi arenada, adayların çok olduğu ve seçmenlerin ikna edilmesinin her geçen gün daha da zorlaştığı seçim dönemlerinde, hedef kitleye doğru bir şekilde ulaşmanın ve geri dönüşümünü sandıklarda almak, sağlıklı bir şekilde gerçekleştirilen siyasal iletişim sayesinde mümkün olmaktadır. Teknolojinin gelişimi ile yeni iletişim araçlarının kullanımı yaygınlaşmış ve buna paralel olarak siyasi yaşamda de kitle iletişim araçları kendine önemli bir yer edinmiştir. Siyasa ortamda artan rekabet koşuları da bu alanda kitle iletişim araçlarının kullanımının yaygınlaşmasına neden olmuştur. Aday sayısının artmasıyla da desteklenen rekabet ortamını kitle iletişim araçlarının etkin kullanımı sayesinde ile rekabet koşullarında fark yaratmaya olanağını ortaya çıkarmıştır. Bu mekanizmaların kullanılmasıyla topluluk üzerinde olumlu yönde etkinin yaratmanın sonuçları seçim sürecinde ve sonucunda somut bir şekilde görülebilmektedir. Bu çalışmada, kitle iletişim araçlarının siyasi iletişim içerisindeki etkinliğinin zamanla nasıl arttığının ve sistemlerin etkin kullanım ile yaratılan farklar üzerine inceleme yapılmıştır. Aynı zamanda kitle iletişim araçlarının kullanımı ve doğru yönetilmesiyle çoğunluğun desteğinin nasıl alınabileceği araştırılarak ulaşılan kitlenin büyüklüğü ve bunun seçim sonuçları üzerindeki etkileri belirlenmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda seçilen en büyük dört partiden siyasi iletişimde ve propagandada rolü olan kişilere anket uygulanarak ulaşılan veriler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
It's only possible to reach correctly to the target audienceand get the result at the vote boxes by the help of sound politicalcommunicationin the political arena where there is a great competition, during the election period when there are many candidates and persuading voters is becoming more and more difficult in each passing day. The use of new communication toolshas been widespread as a result of the development of technology and in parallel to this mass media had a significant place in the political life. The increase in competition at the policy making environment has been spreading widely the use of the mass media in this area. The competitive environment, which is also supported by the increasing number of candidates revealed the opportunity to make a difference in the competitionby the effective use of mass media. It is possible to observe clearly the result of creating a positive effect in communityby the use of these mechanisms in the election process. In this study, how the efficiency of political communication in the mass media increases over time and the differences created by the use of the systems effectivelyhave been conducted. It also investigated how the majority of the support of the audience can be gained by theuse of mass media and the correct management of vehiclesand theimpact of that on the election results have been determined. In this context, a survey has been applied to the representatives of selected four major political parties who have role in political communication and propaganda of the parties and the accessed data are evaluated.