Türk dış politikasında kamu diplomasisi ve yumuşak güç kavramı
Public diplomacy and soft power concept in Turkish foreign politics
- Tez No: 391186
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARMAĞAN GÖZKAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Yumuşak güç en kısa şekliyle devletlerin bir konu hakkındaki fikirlerini, sıcak çatışma ortamına girmeden, ellerindeki yaptırım güçlerini kullanarak benimsetme çabaları olarak tanımlanabilir. Yumuşak güç insanlık tarihinin çok eski çağlarından bu yana kullanılan bir yöntemdir. Ancak Soğuk Savaş'ın başlamasıyla ortaya çıkan ve devam eden bu süreçte çok daha yoğun olarak kullanılmaya başlandığı görülmektedir. Yumuşak güç kimi zaman sivil toplum örgütleri ile kimi zaman dini unsurlar vb. gibi manevi unsurlar kullanılarak uygulanagelmiştir. Bu çalışmada genel hatları ile Türk dış politikası üzerinde durulmuş, AKP öncesi dönem ile AKP dönemi Türk dış politikası karşılaştırılmış, Türkiye'nin son dönemlerde uyguladığı yumuşak güç politikaları irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Soft power can be defined in the briefest form as the infusing efforts of the governments about their convictions on a subject by using their sanction powers hold without entering a conflict environment. Soft power is a method that have been used since the ancient times of history of humanity. However it is seen that it have been used more intensively in this process which had spawned with the start of the Cold War and still ongoing. Soft power have been implemented by using sometimes non-governmental organizations and sometimes moral elements such as religious factors etc. In this study it was emphasized on Turkish foreign politics in general terms, Turkish foreign politics and the use of soft power before AKP period and in AKP period have been compared and the recently applied soft power policies of Turkey have been examined.