Public diplomacy perceptions: Elements of soft power in Germanys and Turkeys foreign policy
Kamu diplomasisi algıları: Alman ve Türk dış politikasında yumuşak güç unsurları
- Tez No: 587262
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tez, Alman ve Türk dış politikasında Kamu Diplomasisinin önemini incelemektedir. Alman ve Türk dış politika bağlamında kültürel tanıtım, iletişim kurma ve is birliği merkezli politikalara odaklanan bu tez, devletlerin Kamu Diplomasisi araçlarının tespiti ve Joseph Nye Jr. tarafınca“Bound to Lead”(1990) ve sonrasında derinleşerek çerçevelediği“Soft Power: The Means to Success in World Politics”(2004) adlı kitaplarında Yumuşak Güç kavramı etrafında konstrüktivizm kuramı çerçevesinde analiz etmektedir. Uluslararası İlişkiler çalışmalarında, Yumuşak Güç kavramı 1990'lı yılların ilk yarısında Uluslararası İlişkiler disiplinde mevcut olan tartışmalar sonucu ortaya çıkan kavramın hala gündemi belirleyen Dış Politika Analizi kapsamında yer edinmiştir. Akademik çalışmaların gündeminde olmasına rağmen, henüz kuramsal çerçevesi hakkında net bir sonuç ortaya çıkmamıştır. İşbu tezde bahsi gecen kuramsal temele dayanarak, ilgili ülkelerin Yumuşak Güç unsurları belirtilmiş ve analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines on the importance of Public Diplomacy in German and Turkish foreign policy. The German Foreign Cultural and Educational Policy (AKBP) and the Turkish Public Diplomacy will be focused and analysed in the perspective of the constructive discourse. In this context, the focus will be on the characteristics of Public Diplomacy, which can be seen under foreign policy analysis. This thesis seeks to understand the conceptualization of Soft Power, according to Nye's studies, which are explained in his book“Bound to Lead”from 1990 and later in“Soft Power: The Means of Success in World Politics”in which he has defined, developed and proposed the concept of Soft Power. The concept of soft power analysis has proven to be one of the defining concepts in international relation studies, since its introduction to academic discourse in the first half of the 1990's. Despite the widespread use of this concept, the inherent characteristics of the concept could not be understood on a large scale. On this theoretical basis, the soft power elements of the respective countries are worked out and analyzed.