Sağlık çalışanlarında yaşam kalitesi ve etkileyen değişkenler
Quality of life and effective variables among health care professionals
  1. Tez No: 391187
  2. Yazar: SEREN ÖZTOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KEREM DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Psychology, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlık çalışanlarının tükenmişlik ve depresyonlarının, yaşam kalitelerine etkisini incelemektir. Buna ek olarak, sosyodemografik verilerinde, yaşam kalitesi üzerinde fark yaratıp yaratmadığını sınamaktır. Araştırma için, Beck Depresyon Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Ölçeği, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu ve demografik bilgi formu kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucu, demografik bilgilere göre, depresyon, tükenmişlik ve yaşam kalitesi puanlarında farklılıklar bulunmuştur. Ayrıca yaşam kalitesinin açıklayıcılarını bulmak için yapılan regresyon analizi sonucu, depresyon, tükenmişlik ve bazı demografik bilgilerin, yaşam kalitesini açıkladığı bulunmuştur. Analizlerin tümü tablolaştırılmış ve açıklamaları yapılmıştır. Bulunan tüm sonuçlar, yöntem ve bulgular kısmında sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Purpose of this study is to analyze the effect of exhaustion and depression of medical staff upon their life quality. Addition to this, this study aims to test if sociodemographic datas affect life quality or not. For research, Beck Depression Scale, Maslach Burnout Inventory, World Health Organisation Life Quality Inventory Short Form and demographic information form was used. In the result of analyses, according to demographic informations differences were found in depression, burnout and life quality points. Also in the result of the regression analysis made to find life quality explanatories, it was found that depression, exhaustion and some demographic informations explain life quality. All analyzes were tabulated and explanations were made. All the results that were found were mentioned in method and findings part.