Tüketicilerin otomobil markaları hakkındaki algılarının satın alma davranışlarına etkisi
The effect of consumer perception on the purchasing behavior of car brands
  1. Tez No: 391185
  2. Yazar: EMİN CEM BAKACAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YÜKSELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çalışmada tüketicilerin otomobil markaları hakkındaki algılarının satınalma davranışlarına olan etkilerini araştırmak ve satınalma kararının verilmesindeki etkili faktörleri tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırmada uygulanan model Güney Afrika'da süpermarketlerden mısır gevreği alan tüketicilerin satınalma davranışlarını inceleyen bir çalışmanın modelidir. Söz konusu modelde araştırmaya ait değişkenler ile tüketicilerin tekrar satınalma istekleri ve marka bağlılıkları arasındaki ilişki incelenmiştir. Buna göre tüketicilerin otomobil satın alım kararlarını inceleyen araştırma neticesinde algılanan ürün değeri ve algılanan riskin marka bağlılığı ve tekrar satınalma isteği üzerinde bir etkisi yoktur. Araştırma sonuçlarına göre marka bağlılığı ve tekrar satınalma isteğini etkileyen faktörlerin algılanan ürün kalitesi, algılanan göreli fiyat ve mağaza imajı olduğu ortaya çıkmıştır. Bu sonuçlar gösteriyor ki otomobil markalarının hedef kitlelerinde marka sadakati ve tekrar satınalma isteği yaratıp bu durumu sürekli kılabilmesi için söz konusu etkili faktörleri göz önünde bulunduracak şekilde satış ve pazarlama çalışmaları yürütmesi gerekmektedir. Tekrar satınalma isteği ile markaya bağlılık arasında birbirine paralel bir ilişki olduğundan tüketici algısını etkileyen çalışmaların bu perspektifte hazırlanması gerektiği sonucu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effect of consumer perception on the purchasing behavior of car brands and to determine the factors affecting their purchasing decisions. The applied model in this research is taken from a study that analyzes the purchasing behavior of consumers while buying cereals from supermarkets in South Africa. In this model, the relationship between the predictors of intention to repurchase and brand loyalty is studied. Accordingly, the results of the research that investigates consumer's purchasing behavior of car brands show that there's no effect of perceived product value and perceived risk on brand loyalty and intention to repurchase. According to the research results, the factors affecting intention to repurchase and brand loyalty are the perceived product quality, perceived relative price and store image. The results show that car brands should conduct sales and marketing efforts while considering those effective factors in order to create and perpetuate brand loyalty and intention to repurchase with the target market. Since there's a parallel relationship between brand loyalty and intention to repurchase, it's concluded that the studies which influence consumer perception should be prepared within this perspective.