Hamzaname: Metin - dizin (14. Cilt)
Hamzaname: Text and index (Volume 14)
- Tez No: 391216
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜHAL ÖLMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 389
Özet
Bu çalışmada Hamzavî'nin 14. yüzyılda yazıya geçirdiği söz varlığı ve dil bilgisi bakımından Eski Anadolu Türkçesinin dil özelliklerini yansıtan Hamzanâme'nin Yapı Kredi Sermet Çifter Kütüphanesi'nde bulunan 14. cildi ele alınmıştır. Çalışma metnin yazı çevirimi ve çözümlemeli dizininden oluşmaktadır. Çalışmanın amacı metnin doğru şekilde okunarak çözümlemeli dizininin yapılması, böylece edebiyatımızda önemli bir yere sahip olan Hamzanâmeler'in bir cildinin daha günümüz Türkçesine kazandırılmasıdır. Çalışmayla Hamzanâmeler'in edebiyatımızdaki yeri ve önemini belirlenmeye çalışılmaktır. Üzerinde çalıştığımız metin 19. yüzyılda istinsah edildiğinden, Eski Anadolu Türkçesine özgü dil özelliklerinden kimileri eserde farklı biçimlerde yer almıştır. Müstensihin yazımda yaptığı yanlışlar da metinde ikili yazımların oluşmasına neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the 14th volume of Hamzanâme in Yapı Kredi Sermet Çifter Library, which was written by Hamzavî and reflecting the Old Anatolian Turkish Language's vocabulary and grammer features, has been translated. This thesis consists of a transcription and analytical index of the text. The goal of this study is to read the text correctly and make the analytical index, thus to gain another volume of Hamzanâme, which is very important for our literature, to our contemporary Turkish language. By means of this thesis the position and importance of Hamzanâmes in our literature are being determined. Because this text was rewritten in 19th century, it is seen that the fonetical features of Old Anatolian Turkish disappear. The mistakes those the writer had made caused some dual writing.