Yenilenebilir enerji kaynakları ve ekonomik büyüme üzerindeki etkileri: Bir koontegrasyon yaklaşımı
The relationship between renewable energy sources and economic growth: A cointegration analysis
- Tez No: 391241
- Danışmanlar: PROF. DR. FAİK BİLGİLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Üretim ve çoğu tüketim faaliyeti zorunlu bir girdi olarak enerji içerdiğinden bu girdi ekonomik büyümenin temel kaynağıdır. Özellikle son yıllarda enerji kaynakları, çevrenin korunması ve yenilenebilir enerji sistemleri gibi konular oldukça önem kazanmış olup iktisatçılar arasında ilgi çeken bir konu haline gelmiştir. Uygun politikalar belirlemek amacıyla çeşitli modeller, değişkenler ve farklı örneklemeler kullanarak yapılan çalışmalar bulunmaktadır. Bu tezde Türkiye'nin de yer aldığı OECD üyesi ülkeler için ekonomik büyüme de yenilenebilir enerji tüketiminin rolü uygulamalı olarak araştırılmıştır. Tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde enerji kavramı ve Dünya'da enerji kaynakları ve politikaları ele alınacaktır. İkinci bölümde Türkiye'de enerji politikaları ve kullanımı ilgili bilgiler yer almaktadır. Üçüncü bölümde ekonomik büyüme ve belirleyicileri ele alınacaktır. Dördüncü bölümde ise panel eşbütünleşme testlerinden bahsedilecek ve OECD üyesi ülkeler için uygulama yapılarak söz konusu değişkenler arasındaki ilişki incelenecektir. Kullanılan veriler enerji tüketimi, ekonomik büyüme, nüfus ve dışa açıklık oranları için 1990-2010 dönemi yıllık verilerini kapsamaktadır. Çalışmada elde edilen sonuçlara göre, ekonomik büyüme ile yenilenebilir enerji tüketimi ile ilişkinin yönü pozitif ve anlamlı olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Production and consumption activities involve energy as a required input, making it a key source of economic growth. Especially in the recent years, the concept of energy end the related issues such as energy reserves, environmental protection, renewable energy systems have become very significiant, however,this relations have been a topic of interest economists especially in the recent years. In order to determine adequate policy applications, the studies have investigated the studies have investigated the relationship using a variety of models, variables and different samples.In this thesis, has also aim to investigate emprically the role of renewable energy of consumption in economic growth for OECD conutries. This study is consisted of four chapters.The fırst chapter examines the energy of consept and energy sources and policies in the World. The second chapter contains information about the use of energy policies in Turkey. The third chapter will be considered determinants of economic growth. The fourth chapter panel cointegration tests and by application for OECD member conutries will examine the ralationship between this energy variables. The data used includes energy consumption,economic growth,population and openness for the 1990-2012 period covers the annual data.According to the results obtained in this study, aspects related to renewable energy consumption and economic growth has turned out to be positive and significiant.