Depresyon ve dindarlık ilişkisi: Kastamonu örneği
The relationship between depression and religiousness: A case study for Kastamonu province
  1. Tez No: 391245
  2. Yazar: ABDULKADİR ILGAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KUŞAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Din Psikolojisi, bireyin dine yönelmesi, onu davranışlarında yansıtması gibi birey-din ilişkisinin tüm yönleriyle ilgilenir. Din ile ruh sağlığı ilişkisi, aynı zamanda dinin insanların yaşamındaki çeşitli tezahürleri ve dindarlık tipleri dikkate alınarak da değerlendirilebilir. Yaşama ve hissetme yönüyle bireysel, tezahürleri açısından ise toplumsal bir olgu olan dindarlık ise bireysel yönüyle sübjektif, sosyal yansımaları açısından ise objektif ve gözlenebilir bir karaktere sahiptir. Dindarlığın çeşitli faktörlerden etkilenmesi ve bu doğrultuda değişmesi ve şekillenmesi doğaldır. Çalışmamızın konusunu bireylerin dindarlık derecesi ile depresyona yatkınlık arasındaki ilişki oluşturmaktadır. Psikiyatrik araştırma ve uygulamalarda din ve maneviyata olan ilgi son zamanlarda artış göstermiştir. Modern eğitim, teknolojinin ürettiği yeni yaşam tarzları, ekonomik kaygılar toplumsal yapıda kırılmalar meydana getirmiştir. Bu kırılmaların insan psikolojisi üzerindeki etkilerine bağlı olarak ortaya çıkan depresyonun dindarlık ile ilişkisini değerlendirebilmek çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Dindarlık ile depresyon arasındaki ilişkiyi konu edinen bu araştırmada survey metodu ve anket tekniği kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda sosyo demografik özelliklerin dindarlık düzeylerini ve depresyon düzeylerini etkilediği görülmüştür. Dindarlık seviyesi ile depresyon düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak dindarlık seviyesi arttıkça depresyon düzeylerinin azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Psychology of Religion encompasses all aspects of individual-religion relationship, including how one turns to religion and embeds the religion within his or her personality. The relationship between religion and mental health can also be explained by taking the various manifestations of religion in people's lives and the types of religiousness into consideration. Religiousness, a phenomena which is both individual due to its inwardness and communal in terms of its manifestations, has a character that is subjective regarding its individuality, and observable and objective as regards its social reflections. It is natural that religiousness is likely to be affected and, in turn, to change and to be reshaped by several factors. The study deals with the relationship between the individuals' level of religiousness and their susceptibility to depression. There has recently been an increase in the attention drawn to religion and spirituality in psychiatric researches and psychiatric applications. Modern education, new life styles brought about by technology, and financial concerns have all resulted in the fractures in social structure. The main objective of the study is to evaluate the relationship between religion and depression, a condition due to the impacts of such social fractures on human psychology. The study which attempts to clarify the relationship between religiousness and depression employs the survey method and the questionnaire technique. The results of the analysis reveal that socio-demographic characteristics affect both the level of religiousness and the level of depression. It is seen that there exists a significant correlation between the level of religiousness and that of depression, and that the level of depression decreases as the level of religiousness increases.