Sağlık iletişiminde kullanılan kamu spotlarının halkla ilişkiler açısından incelenmesi: Sağlık Bakanlığı örneği
Investigation of public relations of public spots used in health communiccation: Examples of the Ministry of Health
  1. Tez No: 391246
  2. Yazar: TUBA ÇANAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Sağlık Kurumları Yönetimi, İletişim Bilimleri, Public Relations, Health Care Management, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Halkla ilişkiler, kurum ile hedef kitle arasındaki bir iletişim sürecidir. Halkla ilişkilerin amacı, doğru zamanda, doğru yerde, doğru kanallar vasıtasıyla doğru mesajları hedef kitleye iletmektir. Bu çalışmada, halkla ilişkiler ve sağlık iletişimi konuları irdelenmiştir. Bir halkla ilişkiler faaliyeti olan sağlık iletişimi kampanyaları doğru sağlık davranışı kazandırmayı, topluma sağlık konusunda bilgi vermeyi ve hastalıkları önlemeyi amaçlamaktadır. Halka bilgi vermek amacıyla yayınlanan kamu spotları bir sağlık iletişimi kampanyasıdır. Çalışmada kamu spotları halkla ilişkiler ve sağlık iletişimi açısından değerlendirilmiştir. Kamu spotları analiz edilmiştir. Bu çalışmanın örneklemi, sağlık bakanlığı tarafından tamamlanan kampanyalardır. Kamu spotlarının incelenmesinde İngiliz Kültürel çalışmaları ve Stuart Hall'ın yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Public relations is a communication process between the audience and the institution. The purpose of the public relations conveys messages at the right time, right place, right through the proper channels to the target audience. In this study, public relations and communication of health issues were examined. It has been thought as a public relations activity in health communication campaigns aim to gain the correct health behaviors, to provide information about community health and prevent disease. Published in the public spotlight in order to inform the public is a health communication campaign. In the study, public spots were evaluated in terms of public relations and health communications. The public spots were analyzed. The sample of this study are completed campaign by ministry of health. The investigation of the public spotlight were used British cultural studies and Stuart Hall's method.