Üniversite öğrencilerinde depresyon, anksiyete ve stres dindarlık ilişkisi
The relationship between depression, anxiety and stress religiosity in university students
  1. Tez No: 861031
  2. Yazar: MUHAMMED BERAT GECİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED KIZILGEÇİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Psikoloji, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Yapılan araştırmanın temel amacı; üniversite öğrencilerinde depresyon, anksiyete ve stres ile dindarlık düzeyleri arasındaki ilişki ve etkileşimlerin incelenmesidir. Araştırma nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeline göre tasarlanmış olup araştırma örneklemi, olasılık temelli örnekleme yöntemlerinden tabakalı örnekleme yöntemine göre belirlenmiştir. Araştırmanın örneklemi, Atatürk Üniversitesi'nde 2022-2023 akademik yılında öğrenim gören 461 (%72,9) kadın ve 171 (%27,1) erkek olmak üzere toplam 632 üniversite öğrencisinden oluşmaktadır. Çalışmada; veriler Google form aracılığı ile toplanmış olup kişisel bilgi formu,“Depresyon Anksiyete Stres Ölçeği (DASS-21)”ve“Dindarlık Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen veriler T Testi, One Way Anova, Welch, Pearson Momentler Çarpımı Korelasyon ve Regresyon analiz teknikleri ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship and interactions between depression, anxiety and stress and religiosity levels in university students. The research was designed according to the relational survey model, one of the quantitative research methods, and the research sample was determined according to the stratified sampling method, one of the probability-based sampling methods. The sample of the study consisted of a total of 632 university students, 461 (72.9%) female and 171 (27.1%) male, studying at Atatürk University in the 2022-2023 academic year. In the study; data were collected through Google form and personal information form,“Depression Anxiety Stress Scale (DASS-21)”and“Religiosity Scale”were used. The data obtained were analyzed by T Test, One Way Anova, Welch, Pearson Product Moment Correlation and Regression analysis techniques.