6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu'na göre taşınır satış sözleşmesinin sona ermesi
Termination of movable sale contract according to Turkish Code of Obligations No 6098
  1. Tez No: 391244
  2. Yazar: EMRE KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Bu çalışmada taşınır satış sözleşmesinin sona ermesi incelemiştir. Taşınır satış sözleşmesi, alıcının satıcıya vermeyi yükümlendiği bir bedel karşılığı, satıcının satış konusu taşınır malın zilyetlik ve mülkiyetini ona geçirme borcunu üstlendiği bir sözleşmedir.Çalışmamızın birinci bölümünde taşınır satış sözleşmesi ile ilgili genel bilgilere yer verilmiştir. Bu bölümde özellikle, taşınır satış sözleşmesinin tanımı, hukuki niteliği, unsurları, şekli, uygulama alanı ve genel olarak sona ermesi üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde taşınır satış sözleşmesinin kendine özgü sebeplerle sona ermesi inceleme konusu yapılmıştır. Bu kapsamda satıcının temerrüdü, satıcının zapttan doğan sorumluluğu, satıcının ayıptan doğan sorumluluğu ile alıcının temerrüdü inceleme konusu yapılmıştır.Üçüncü bölümde ise taşınır satış sözleşmesini sona erdiren genel sebepler incelenmiştir. Burada da bozma sözleşmesi, ifa, ibra sözleşmesi, yenileme, birleşme, ifa imkânsızlığı ve takas anlatılmıştır.Son olarak, çalışmamızda vardığımız kanaatlere sonuç bölümünde yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, termination of movable sale contract is examined. Movable sale contract is a contract whereby the seller undertakes to deliver the movable sold and transfer its ownership to the buyer in return for the sale price, which the buyer undertakes to pay to the seller.In the first section of study, basic information about movable sale contract is provided. Particularly the definition, legal qualification, elements, form, application area and in general, termination are dwelled on in this section.Second section is related to termination of movable sale contract due to sui generis reasons. In this context default of seller, quiet enjoyment of seller, warranter of seller and default of buyer are expressed.Topic of the third section is the termination of movable sale contract by general reasons. Within this scope mutual agreement, fulfilment, release agreement, renewal (novation), confusion debts, impossibility of performance and set off (compensation) are explicated.Finally, the opinions that we have reached throughout our thesis are reviewed collectively in the result section.