Otlukbeli ilçesi ve çevresinin Eskiçağ tarihi
Otlukbeli̇ and environment Ancient history
- Tez No: 391259
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÜNGÖR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
İdari olarak Erzincan iline bağlı olan Otlukbeli ilçesi, Doğu Anadolu Bölgesi'nde, bölgenin Yukarı Fırat Havzasında, doğal geçitler üzerinde, stratejik öneme sahip bir bölgede yer almaktadır. Otlukbeli ilçesi eskiçağ tarihi boyunca, coğrafi özelliklerinin de etkisiyle birbirlerine komşu medeniyetler, devletler ve hatta kavimler arasında bir sınır bölgesi olduğu gibi, aynı zamanda bu kültürler arasında bir geçit özelliğini de taşımıştır.“Otlukbeli ve Çevresinin Eskiçağ Tarihi”konulu yüksek lisans tez çalışmasında, elde bulunan yazılı kaynaklar, arkeolojik veriler ve yapılan Yüzey Araştırmaları bulguları birlikte değerlendirilmiş,“Otlukbeli İlçesinin ve Çevresinin Eskiçağ Tarihi”, somut delilleriyle birlikte belirli bir metot dâhilinde genel çizgileriyle yazılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The town Otlukbeli is one of Erzincan city's town. It has a strategic positıon as it is on natural paths. It ıs ın the East Anatolıa Region, and Upper Euphrates basin. Otlukbeli town was a bridge among neighbor civilizations states and tribes during the ancient era. It's also acted as a bridge between various cultures. It has had crucial role.“Otlukbeli And The Surrounding Area in Ancient History”is one thesis for master's degree.in which everything written and archaeological date have been evaluated together and with the surface research“Otlukbeli And The Surrounding Area in Ancient History ”was written according to the concrete evidence . The effect and role of political power and culture during the Ancıent era was examined.