Türkiye'de bankacılık sektörünün finansal yapısı ve bu yapının müşteri tercihine etkisi
Turkey's banking sector in financial structure and its effect on customer preference
- Tez No: 391336
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA YURTTADUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bankacılık ve finans günümüz ekonomilerinin en önemli temel taşıdır. Bu sebeple ülke ekonomilerinde de çok önemli bir yere sahiptir. Bankacılık ve finans sisteminin güçlü olması, ülke ekonomilerinin de güçlü olmasını sağlayacaktır. Bankacılığın büyümesi ve gelişmesiyle ülke ekonomisinin de büyümesi ve gelişmesi aynı yönde doğru orantılı olarak artacaktır. Dolayısıyla ülke ekonomilerini etkileyen en büyük etkenlerden birisinin bankacılık olduğu görülmektedir. Bu araştırmada amaç; Türkiye'deki bankaların finansal yapılarını inceleyerek bankaların finansal yapılarının müşteri tercihine etkisini araştırmaktır. Araştırmada Türkiye'deki bankaların 2009 ile 2013 yılları arasındaki finansal yapıları incelenmiş olup 2009 yılı öncesi kapsam dışı bırakılmıştır. Araştırmada bankaların finansal yapılarını incelemek amacıyla en kuvvetli veri kaynağı olarak görülen Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerinden ve Türkiye Bankalar Birliği (TBB) verilerinden yararlanılmıştır. Toplumun banka tercihlerinde bankanın finansal yapısının etkisini araştırmak amacı ile araştırmacı tarafından“Bankaların tercih tutum ölçeği”geliştirilmiştir. Araştırma internette bulunan“surveey”anket sitesi üzerinden yapılmıştır. Araştırmaya 549 kişi katılmıştır. Araştırmanın geneline bakıldığında bankaların 2009-2013 yılları arasında toplam aktiflerinin, öz kaynaklarının, kredilerinin, mevduat ve fon toplamlarının düzenli olarak arttığı görülmüştür. Bunun yanında bankaların finansal yapılarının müşteri tercihine etkisi olduğu özellikle bankaların şube sayısı, ATM sayısı ve banka tarafından alınan masrafların müşteri tercihinde etkisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Banking and finance today's most important cornerstone of the economy. For this reason, banking and finance, has a very important place in the economy. The banking and financial system that ensures the strength of the economy strong. Growth and development of the national economy growth and development of the banking increases proportionally. Therefore, banking is one of the biggest factors affecting the country's economy. The purpose of this research; By examining the financial structure of banks in Turkey to investigate the effects of the financial structure of the bank customer preferences. In the study; Financial structure of banks in Turkey is examined between 2013 and 2009, prior to 2009 were excluded. To examine the financial structure of banks in the survey is seen as the most powerful data source BDDK data and TBB data were used. The society's bank of choice by researchers to investigate the effect of the bank's financial structure“preferred attitude scale of the Bank”has been developed. Research“surveey”survey was conducted over the site. Research 549 people participated. Looking at the research base of the years 2009-2013 in total assets, equity, loans, and increase the total deposits and funds on a regular basis. In addition to this, the financial structure of the bank have an impact on customer preferences, especially the number of branches of banks, the number of ATMs and charges received by the bank to the conclusion that the effect was achieved in customer preferences.