Zaman yönetimi ile yöneticinin kişisel performans ilişkisi: İstanbul tekstil sektöründe bir araştırma
The relationship between time management and the individual performance of manager: A research in textile sector in Istanbul
  1. Tez No: 391341
  2. Yazar: CEMİL DOĞUTEKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MİNE MUKADDES AFACAN FINDIKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bireylerin zamanı etkin kullanmada gösterdikleri farklılıkların, hayata bakış açılarından kaynaklandığını söyleyebiliriz. Günümüzde zamanı etkin yönetebilmek bütün bireylerin ortak hedefi haline gelmiş olsa da yöneticiler için zaman yönetimi ayrı bir öneme sahiptir. Küreselleşen dünyada ve yoğun rekabet ortamında örgütlerin hayatta kalabilmeleri sahip oldukları kaynakları verimli kullanmaları ile mümkün olabilir. Yöneticiler, örgüt kaynaklarının en verimli şekilde kullanılmasından sorumludurlar. Örgütün geleceğine yönelik etkin ve uygulanabilir planların oluşturulması ve uygulanması için yöneticilerin zamanı etkin yönetmeleri, zamanı etkin kullanmanın önündeki engellerden olan zaman tuzaklarına yakalanmamaları ve zaman planlama tekniklerini etkili olarak kullanabilmeleri gerektiğini söyleyebiliriz. Yöneticilerin, en önemli kaynaklardan biri olan ve ikamesi olmayan zaman kaynağını kullanım düzeyleri bireysel performans ve başarısını etkilemenin yanında bağlı oldukları örgütün başarılı olmasına da katkı sağlayabilir. Bu araştırmada, zaman yönetiminin yöneticinin kişisel performansı açısından önemi araştırılarak açıklanmaya çalışılmıştır. Çalışmanın amacına uygun olarak“zaman yönetimi ile yöneticinin kişisel performans ilişkisi nedir?”Sorusuna cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Effective time management habits of individuals may differ as a result of their point of views. Although effective time management is a shared goal nowadays for everybody, managers put a special emphasis on it. Survival of institutions will depend on effective and economic use of resources in this highly competitive World globalizing rapidly. Managers are responsible for effective use of resources in institutions. Managers should be able to do effective time management, avoid time traps and use effectively time planning techniques in order to build and apply effective and applicable plans for the future of their institutions. Time is one of the most important resources that cannot be replaced; and the level of its effective use is not only a key factor for individual performance of managers but also a key factor contributing to the success of their institutions. In this study, the importance of time management with regards to individual performance of managers is researched and explained. We have tried to address the question“What is the relation between time management and individual performance of managers?”