Çağdaş insan kaynakları yönetimi anlayışının Gelir İdaresi Başkanlığı insan kaynakları yönetimi anlayışına etkisi
Contemporary human resource revenue administration of human resources impact on the management approach of the management approach
- Tez No: 391342
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALAATTİN FIRAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Türk Vergi sisteminin en önemli belirleyici unsurlarından birisi, hiç şüphesiz Gelir İdaresi Başkanlığı'dır. Kamu harcamalarının finansmanı için gerekli olan kaynağın büyük bir kısmı, kamu gelirlerinin etkili bir şekilde yönetilmesi ve toplanmasına bağlıdır. Kamu gelirlerinin arttırılması, etkili bir Gelir İdaresi yapılanmasıyla mümkün olabilmektedir. Gelir İdaresinin modern bir yapıya kavuşturulmasının ilk ve en önemli şartı ise, çağdaş düzeyde insan kaynakları anlayışının tüm kurallarıyla kurumun yönetim anlayışına yerleşmiş olmasından geçmektedir. Çalışmada, çağdaş insan kaynakları yönetim anlayışının günümüzde geldiği son aşama ortaya konarak, 5345 Sayılı Gelir İdaresi Başkanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun kapsamında, 2005 yılında yeniden yapılanan Gelir İdaresi Başkanlığı'nın insan kaynakları yönetimi anlayışına yansımaları bütüncül ve objektif bir yaklaşımla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important determinants of the Turkish tax system, no doubt it is the Presidency of Revenue Administration. A large part of the necessary resources to finance public spending, be managed in an effective way and depends on the collection of public revenues. Increased public revenues are possible by structuring an effective revenue administration. Given a modern structure of the Revenue Commissioners, the first and most important requirement, is undergoing a settled understanding of all the rules of the institution's management of human resources in the contemporary level of understanding. In the study, the contemporary human resources by introducing the last stage reached today, the management approach, the 5345 numbered Revenue Administration under the Law on the Organization and Duties of the Presidency in 2005, restructuring the Revenue Administration's reflections on human resources management approach has been examined in a holistic and objective approach.