Spor yöneticilerinin liderlik ve duygusal zeka düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi: İstanbul ili örneklemi
Sports administrators'in the determination of the relationship between the levels of leadership and emotional i̇ntelligence: Sampling Istanbul
  1. Tez No: 391348
  2. Yazar: ERSİN DANACI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY SEVİNDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu tez çalışmamda, İstanbul ilindeki spor kulüplerinde çalışan spor yöneticilerin liderlik ve duygusal zekâ düzeyleri arasındaki ilişkileri araştırılmıştır. Bu amaçla literatür taraması yapılmış ve birinci bölümde yönetim ve spor yönetimin kavramları, spor yönetimin özellikleri, spor yöneticisinin kavramı ve kademeleri, spor yöneticisinin görevleri, açıklanmış, ikinci bölümde ise zeka, duygu ve duygusal zeka kavramları, unsurları ve modelleri, liderlik, liderlik ile ilgili kavram, liderlikte güç kaynakları, liderlik teorileri ve liderlik tarzları açıklanmıştır. Tezin üçüncü bölümü yani metodoloji kısmında ise araştırmanın amacı, evreni, örneklemi, modeli, hipotezleri, araştırmada kullanılan ölçüm araçları, kullanılan istatistikî analizlere yer verilmiştir. Dördüncü bölüm bulgular kısmında, Bolman ve Deal liderlik ölçeği ve Wong and Law duygusal zekâ ölçeği kullanılarak İstanbul ilinde 36 amatör, 6 profesyonel spor kulübüne gidilerek 205 spor yöneticisine anketler uygulanmıştır. Uygulanan anket sonuçları SPSS 21 paket programı ile analiz edilmiştir. Uygulanan anketlere T Testi, Anova Testi, faktör ve korelasyon analizleri uygulanmıştır. Analiz sonuçları, tablo haline getirilmiş ve yorumlanarak sonuçlara ulaşılmıştır. Yapılan araştırma sonucunda liderlik ve duygusal zekâ arasında olumlu ve pozitif düşük düzeyde bir ilişkinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In my thesis, the relationship between the leadership and the emotional intelligence levels of the sports managers who work at sports clubs in İstanbul are searched. For this purpose, the literature scanning has been completed and in the first section, management and senses of sports managements, features of sports management, concepts and stages of a sport manager, tasks of a sports manager are stated. In the second section, intelligence, emotion and emotional intelligence senses, models, leadership, senses that are related to the leadership, power supplies of the leadership, leadership theories and styles are defined. In the third section of the thesis, in the methodology part, it is placed to the purpose, universe, sample, hyphotethis of the research, measuring tools and statistical analysis that are used on the study. In the fourth section, The Bolman and Deal Leadership Scale and The Wong and Law Emotional Intelligence Scale are applied to 205 sports managers, 36 amateur and 6 professional sports clubs in İstanbul. The results of the survey are analysed with the SPSS 21 packet programme. T, Anova Test, Factor, and Correlation analysis are carried out to the survey. Results of analysis are put into a chart, commented and concluded. The results of the study revealed that there is a low positive relation between the leadership and the emotional intelligence.