Antik Byzantion ve Kalkhedon'un şehircilik açısından incelenmesi: Kuruluşlarından Roma İmparatorluk Dönemine kadar
A study of Ancient Byzantion and Calchedon in the context of urbanization: From foundation to the Roman Empire
- Tez No: 391388
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AŞKIM ÖZDİZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu tezin amacı, İstanbul Boğazı'nın iki yakasında kurulmuş olan Byzantion ve Kalkhedon'un kuruluşlarından Roma İmparatorluk Dönemi'ne kadar olan süreç içerisinde antik kaynaklar ve son yıllarda yapılan arkeolojik kazılar kapsamında şehircilik açısından incelenmesidir. Antik kaynaklar ve arkeolojik buluntular karşılaştırılarak Byzantion ve Kalkhedon'un Roma Dönemi öncesi yapılarının lokalizasyon önerileri getirilmeye çalışılmış ve iki kentin kuruluşlarından Roma İmparatorluk Dönemi'ne kadar olan sürede birbirleriyle ekonomik, siyasi ve askeri açıdan etkileşimlerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of the thesis is to investigate the urbanization of Byzantion and Calchedon which were founded on two sides of the Bosphorus from their foundation to the Roman Imperial Period. This period is investigated and also compared with the ancient sources and the latest archaeological excavations. In this thesis it is tried to make some suggestions about the localisation of the structures of Byzantion and Calchedon in pre – Roman period. In this context it is examined economical, political and military relations and interactions between two cities at the same period.