Hint Antikçağı ve Ortaçağı'nda mantık çalışmaları
Logical studies in Ancient and Medieval Ages of India
- Tez No: 391389
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL YÜKSEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışmanın amacı, Hint felsefi düşüncesinin ve mantık anlayışının özgün yapısını, mevcut kaynaklar ışığında, mümkün olduğu kadar Batı'lı anlamda felsefe ve mantık anlayışı ile sistematik bir karşılaştırma yapmadan ortaya koymaktır. Bu bağlamda Hint felsefi düşüncesinin ve mantık anlayışının oluşmasına ortam hazırlayan koşullar tarihi gelişimi içerisinde incelenmeye çalışılmıştır. Hint Antikçağı ve Ortaçağı'nda mantığın gelişmesine vesile olan önemli isimler, çalışmaları ile birlikte ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to introduce the genuine structure of Indian philosophical thinking and understanding of logic without comparing systematically with the Western philosophy and understanding of logic, in the light of the existing sources. In this context the conditions which helped the formation of Indian philosophical thinking and logic were tried to be analysed during its historical process of development. All the important figures which influenced the development of philosophy and logic in Ancient ages and Middle ages of India were taken in hand with their studies.