Bağımsız Türk sineması için alternatif izleyicilik deneyimleri
Alternative spectatorship experiences for independent Turkish cinema
- Tez No: 391391
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇKİN ÖZMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 389
Özet
Bu çalışma Bağımsız Türk Sineması için alternatif izleyicilik deneyimlerini tartışan bir izleyici araştırmasıdır. Çalışmanın birinci bölümünde sinema izleyiciliğine dair yapılan araştırmalar ve kuramsal tartışmalara değinilmiştir. İkinci bölümde Bağımsız Türk Sineması, Bağımsız Türk Sineması'nın izleyicisi ile olan ilişkisi ve Bağımsız Türk Sineması'nın gösterim mekanları incelenmiştir. İlk iki bölümde edinilen kuramsal ve tarihsel bilgiler göz önünde bulundurularak yapılan çıkarımlara göre değişik izleme koşulları belirlenmiş; bu koşullar içinde yapılan birebir izleyici görüşmeleri, odak grup görüşmesi ve anket çalışması ile filmi idrak sürecini etkileyen etkenler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study is an audience research that discusses the alternative spectatorship experiences for the Turkish Independent Cinema. In the first chapter of the study, the researches and theories about cinema spectatorship are mentioned. In the second chapter, the Turkish Independent Cinema and the relationship of this cinema with its spectator are discussed. With taking into consideration the historical and theoretical information that are discussed in the first two chapters, the alternative spectatorship experiences, conditions are designed and with spectatorship interviews in these conditions, and with a survey the effects of condition on the cognitive process are discussed.