Televizyon haberlerinde nefret söylemi: Suriyeli sığınmacılar örnek olayı
Hate speech in television news: Syrian refugees case study
  1. Tez No: 391390
  2. Yazar: EVİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLÜFER TİMİSİ NALÇAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sosyoloji, Radio and Television, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 301
Özet
Nefret söylemi genellikle ırkçılık, ayrımcılık ve yabancı düşmanlığı gibi kavramlarla birlikte ele alınmaktadır. Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nin Tavsiye Kararı'nda yer bulan nefret söylemi“Irkçı nefret, yabancı düşmanlığı, anti-Semitizm ve hoşgörüsüzlüğe dayalı diğer nefret biçimlerini yayan, teşvik eden, savunan ya da haklı gösteren her tür ifade biçimi”şeklinde tanımlanmıştır. Nefret söyleminin kökenleri ise önyargı, ataerkillik, milliyetçilik veya etnik merkezcilik gibi farklı nedenlere dayandırılabilmektedir. Medya, nefret söyleminin inşa edildiği, yeniden üretildiği veya dolaşıma sunulduğu alanlardan biridir. Tez çalışması, yaygınlığı ve ulaşılabilirliği açısından önemli bir yerde bulunan televizyonun nefret söyleminde nasıl konumlandığını ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ancak nefret söyleminin kapsamı ve hedef kitlesi geniş olduğu için odak noktası olarak Suriye'den kaçarak Türkiye'ye sığınmak zorunda kalan Suriyeli sığınmacılar alınmıştır. Türkiye'de ulusal yayın yapan 10 televizyon kanalında yer alan ana haber bültenleri 1 ay süreyle incelenmiş ve Eleştirel Söylem Çözümlemesi referans alınarak analiz edilmiştir. Araştırmada, televizyon haberlerinin nefret söyleminin dolaylı olarak parçası olduğu, özellikle haber başlıklarında, yinelenen ifadelerde veya yorum ve demeçlerde nefret söyleminin aktarıcısı olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Hate speech is usually handled with some concepts such as racism, discrimination and xenophobia. Hate speech which also appears in Committee of Ministers of the Council of Europe Recommendation is described as“any discourse spreading, encouraging, defending and justifying other hatred manners based on racial hatred, xenophobia, and anti-Semitism.”Hate speech is assumed to derive from different factors like prejudice, patriarchy, nationalism or ethnocentrism. Media is one of the platforms both producing and reproducing hate speech. Therefore the target of this study is to discover how hate speech is presented on television which is accepted as one of the most widespread and accessible means of communication. Since the scope and target groups of hate speech are pretty wide, the study focuses on Syrian refugees who had to leave Syria and take refuge in Turkey. Prime time news bulletins on 10 Turkish National Channels were analyzed for a month and analyzed within critical discourse analysis method. The findings of the research showed that television news indirectly contribute and reproduce hate speech especially in headlines, repeated expressions or comments and statements.