Finansal krizlerin şirket sermaye yapıları üzerindeki etkileri
Effects of financial crises on capital structures of firms
- Tez No: 391404
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ VURAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Finansal krizlerin şirket sermaye yapıları üzerindeki etkilerinin araştırıldığı çalışmada, 1989-2012 dönemini kapsayan geniş bir veri seti kullanılmıştır. Tüm örneklem yanında şirket büyüklüğüne ve büyüme fırsatlarına göre gruplandırılan örneklemler üzerinde analizler yapılmıştır. Statik ve dinamik modeller kullanılarak farklı tahminciler ile yapılan analizler sonucunda sistem GMM tahmincisi ve daraltılmış araç değişkenler kullanılarak elde edilen sonuçların daha tutarlı olduğu sonucuna varılmıştır. Krizlerin etkisinin yanında kârlılık, şirket büyüklüğü, büyüme fırsatları, varlık yapısı (maddilik) ve sektör kaldıraç medyanının, kaldıraç oranları üzerindeki etkisi incelenmiştir. 1994 ve 2001 krizlerinin kaldıraç oranları üzerinde kalıcı etkisi gözlemlenirken 2008 krizinin geçici etkisi gözlemlenmiştir. Her üç finansal krizin de küçük şirketlerden çok büyük şirketleri etkilediği görülmüştür. 1994 ve 2008 krizlerinde düşük büyüme fırsatlarına sahip şirketlerin, 2001 krizinde ise yüksek büyüme fırsatlarına sahip şirketlerin daha çok etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır. Tüm örneklem için yapılan analizlerde piyasa kaldıraç oranlarınını ayarlama hızları, defter kaldıraç oranlarınınkinden daha yüksek tespit edilmiştir. Defter kaldıraç oranı ayarlama hızı, zaman içinde hemen hemen değişmezken piyasa kaldıraç oranı ve uzun vadeli kaldıraç oranlarının her ikisinin zaman içinde daha yüksek ayarlama hızlarına ulaştığı görülmektedir. Ayrıca büyük şirketlerin, defter ve piyasa kaldıraç oranlarını, küçük şirketlere göre çok daha hızlı ayarladıkları söylenebilir. 1998-2004 alt döneminde, genel olarak, düşük büyüme fırsatlarına sahip şirketlerin ayarlama hızları daha yüksekken 2005-2012 alt döneminde yüksek büyüme fırsatlarına sahip şirketlerin ayarlama hızları daha yüksek tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
A broad data set which covers 1989-2012 period was used to investigate the effects of financial crisis on capital structures of firms. In addition to whole sample, analyses were made with samples which were classified according to firm size and growth opportunities. Static and dynamic models and different estimators have been applied. It was found that the results which were gained from the system GMM estimator and collapsed instrumental variables are more consistent. Besides the effects of financial crises, the effects of profitability, firm size, growth opportunities, asset structure (tangibility) and industry median on leverage ratios have been examined. It has been found that while the effects of 1994 and 2001 crises were permanent, the effects of 2008 crisis were temporary. All three crises affected big firms more than small firms. Firms with the low growth opportunities during 1994 and 2008 crises and firms with the high growth opportunities during 2001 crisis were affected more. Adjustment speeds for market leverage ratios were found higher than adjustment speeds for book leverage ratios in the whole sample. It has been concluded that adjustment speed of book leverage ratio remains stable, while market leverage ratio and both of the long term leverage ratios reach to higher adjustment speeds over time. Additionally, big firms adjust their book and market leverage ratios faster than small firms. While the adjustment speeds of the firms with low growth opportunities are faster in 1998-2004 sub-period, the adjustment speeds of the firms with high growth opportunities are faster in 2005-2012 sub-period.