Sübha-i Sıbyân ve kelimelerinin kaynakları
Sübha-i Sibyân and sources of the words
- Tez No: 391406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM YERİNDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 335
Özet
“Sübha-i Sıbyân ve Kelimelerinin Kaynakları”ismindeki bu çalışmada, Sübha-i Sıbyân isimli manzum sözlüğün teknik özelliklerinden bahsedilmekte ve bu sözlüğün kelimeleri ele alınmaktadır. Sözlükte mevcut olan Arapça kelimelerin çoğu, Kur'an-ı Kerim'de geçen kelimelerdir. Bu kelimelerin hangi ayetlerde geçtiği, o ayetler ve mealleri ile birlikte gösterilmiştir. Kur'an-ı Kerim'de geçmeyen kelimeleri ise, Lisânü'l-Arab gibi temel Arapça sözlüklerden alıntılarla açıklanmıştır. Medreselerde eğitime yeni başlayan öğrencilere ezberletilen bu eserin üzerine iki şerh yazılmıştır. Bu şerhlere ve müelliflerine de çalışmada temas edilmiştir. Çalışmada ayrıca, aruz terimleri ve bahirler ile ilgili bilgiler verilmiş, Sübha-i Sıbyân tarzında yazılan Arapça-Türkçe manzum sözlükler tanıtılmıştır. Sübha-i Sıbyân sözlüğünde, Arapça kelimelerin açıklamasında geçen verilen kelimelerin bir kısmı Farsça, bir kısmı da eskiden Türkçede kullanılan ancak günümüzde kullanılmayan Türkçe kelimelerdir. Çalışmamız, fihristler bölümünde bu kelimelerin anlamları ve kaynakları ile birlikte gösterilmesiyle sona ermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, which is called“Sübha-i Sıbyân and Sources of the Words”, technical features of Sübha-i Sıbyân dictionary are mentioned and the words in this dictionary are discussed. Most of the Arabic words included in the dictionary are the words mentioned in Holy Koran. In which verses of Koran these words are mentioned is indicated with the said verses and their meanings in this study. The words that are not mentioned in Koran are explained with quotations from basic Arabic dictionaries such as Lisânü'l-Arab. There are two exegeses of this work, which is memorized by the first graders of madrasah. Another topic mentioned in this study is these exegeses and their authors. In addition, this study give information about Aruz prosody terminology and introduces Arabic-Turkish poetic dictionaries written in the style of Sübha-i Sıbyân. In Subha-i Sıbyan dictionary, some of the words given as the meaning of Arabic words are Persian. And some of these words are Turkish words, that were used in ancient Turkish but are not used today. The study ends with the index section, in which the meaning of these words are given with their sources.