Dijital medya teknolojilerinin tekno - sosyoloji bağlamında incelenmesi
Digital media technologies in the context of techno - sociology
  1. Tez No: 391407
  2. Yazar: NİHAL KOCABAY ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDOĞAN RİGEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, İletişim Bilimleri, Sociology, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 284
Özet
Teknoloji sadece ürettiği ürün üzerinden değerlendirilemeyecek kadar karmaşık bir yapıya sahiptir. Maddi olarak üretilen ürün ve bu ürünün kullanıcıya sağlandığı olanaklar dışında aynı zamanda her teknolojik ürün bireyin ve toplumun doğasında farklı etkilere neden olur. İletişimin ve iletişim teknolojilerinin toplumun köşe taşlarından birini oluşturmaya başladığı zamandan itibaren bu teknolojiler toplumda değişime ve dönüşüme de etki etmişlerdir. Yazının icat edilmesiyle başlayan süreçte iletişim teknolojileri alanında meydana gelen gelişmelerin toplumlar üzerinde de farklı yansımaları olmuştur. İlksel iletişim döneminden başlayan dönüşüm günümüzde iletişimin dijitalleşmesi süreci ile sürmektedir. Dijital teknolojilerin iletişim alanında kullanılmaya başlanması başta iktidar, gözetleme, kamusal alan kavramları olmak üzere pek çok toplumsal süreci etkisi altına almış ve dönüştürmeye başlamıştır. İletişim teknolojilerin topluma ne yaptığı ve toplumun iletişim teknolojileri ile ne yaptığı sorularının yanıtlarının arandığı çalışmada iletişim teknolojileri ve toplum ilişkisi tekno-sosyal ve tekno-sosyoloji kavramsallaştırması ile incelenecektir. Bu çalışma iktidar ilişkileri, gözetleme ve kamusal alan kavramlarının dijital iletişim teknolojileriyle geçirdiği değişime kuramsal bir yaklaşım sunmanın yanı sıra dijital iletişim teknolojilerinin kullanımı ile geleneksel iletişim ve kitle iletişim sürecinde meydana gelen farklılaşmaları da ortaya koymayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Technology cannot be evaluated only with its productions because of its complicated contexture. Other than material products and its benefits to individual users, every technological product has different effect on individuals' and society's nature. Since communication and communication technologies started to be one of the mainstays of society, these technologies have an effect on the alterations and changes. Developments on the communication Technologies which has started with the invention of inscription had different reflections on societies. The digitalization of communication which has started at primal communication technologies era is still in process. Primarily power, surveillance and public sphere then most of the other social Dynamics have started to transform with the usage of digital Technologies in communication. In this thesis, questions which are going to be answered are what communication technologies do to society and what society is doing with communication technologies with the relationship of society and communication technologies is researched by conceptualizing of techno-social and techno-sociology. This thesis aims to present how power, surveillance and public sphere concepts are transformed with digital communication Technologies and with the usage of digital communication Technologies how traditional communication and mass communication is evolved.