Çin kaynaklarına göre Hunlar ve Gök - Türkler Döneminde Türkistan'ın tarihî coğrafyası
Historical geography of Turkistan in the period of Huns and Gök - Türks based on Chinese sources
- Tez No: 391429
- Danışmanlar: PROF. DR. MUALLA UYDU YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Tarih, Geography, History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 433
Özet
“Çin Kaynaklarına Göre Hunlar ve Gök-Türkler Döneminde Türkistan'ın Tarihî Coğrafyası”adlı tezimiz Doğu Türkistan'ın etnik yapısını, yerleşimlerini, yerlerini, dağ ve tepelerini, düzlüklerini, göl ve ırmaklarını, iklimini, şehir yapılarını incelemektedir. Bölgenin siyasî ve coğrafî sınırlarını belirlemek, geçmişin coğrafyasını ve coğrafî tarihi öğrenmek, ilk sâkinleri ve bunların yayılma sahalarını ve göç yollarını tespit etmek, kültür tarihi çalışmalarına malzeme sağlamak, kaynaklarda geçen yer, su ve dağ adlarının bugünkü konum ve adlarını bulmak, bölgedeki kadim siyasetleri ve farklı güçlerin emellerini öğrenmek, bölgedeki siyasî kültürün çerçevesini çizmek ve dinî temayüllerin arkasındaki coğrafî faktörleri anlamak adına böyle bir çalışma yapılmıştır. Araştırmada Hunlar ve Gök-Türkler dönemine dâir ana kaynaklardaki malûmatlar toplanmış, fişlenmiş, tercüme ve tasnif edilmiştir. Bunun yanında diğer dillerdeki bazı ana kaynaklar ile mukayeseler yapılmıştır. Yine birinci el kaynaklara ve araştırma eserlerine müracaat edilmiştir. Böylece Doğu Türkistan'ın mezkûr dönemdeki tarihî coğrafyası tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our thesis“Historical Geography of Turkistan In The Period of Huns And Gok-Turks Based On Chinese Sources”is to examine ethnic structure, settlements, places, mountains and hills, plains, lakes and rivers, climate, city formations of Eastern Turkistan. Such a study was conducted in order to determine political and geographical boundaries of the region, to identify first residents and their dissemination areas and migration routes, to provide material for researches of cultural history, to find today's location and names of place, water and mountain recorded in sources, to learn ancient politics and ambitions of different powers, to outline political culture in the region and to understand geographical factors behind religious attitude. Information was collected from main sources and then these was translated, kept record and classified. Has also been applied to first hand sources and research works. Thus, it was studied to determine historical geography of Eastern Turkistan in the said period.