Cevheretü'l - Bidaye ve Dürretü'n - Nihaye: Metin - inceleme - sözlük; Cilt I - I
Cevheretü'l - Bi̇daye ve Dürretü'n - Ni̇haye: Text - analysis - dictionary
  1. Tez No: 391428
  2. Yazar: ZÜBEYDE ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ALİ KARAVELİOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 625
Özet
Sarı Abdullah Efendi klasik Türk edebiyatının en verimli dönemlerinden olan XVI. yüzyılın ikinci yarısı ile XVII. yüzyılın birinci yarısında yaşamış bir şâir ve nâsirdir. Semerâtü'l-Fuâd fî Mebde' ve'l-Meâd, Cevâhir-i Bevâhir-i Mesnevî, Düstûru'l-İnşâ gibi eserleri bulunan Sarı Abdullah Efendi'nin önemli eserinden biri de Cevheretü'l-Bidâye ve Dürretü'n-Nihâye'dir. Sarı Abdullah Efendi bu eseri IV. Murad'ın Bağdâd seferinin ardından fethi tebrik maksadıyla yazıp, sultana sunmuştur. Eserdeki belli başlı konularını kısaca; bazı tasavvufî kavramların izâhı, Hz. Âdem'in yaratılışı, Hz. Havva ile Hz. Âdem'in izdivâcı ve cennetten çıkarılmaları, Hz. Peygamber'in doğumu ve mucizeleri, dört büyük halîfe, on iki imâm, Nakşibendî, Halvetî ve Bayrâmî-Melâmî büyüklerinin hayatları şeklinde sıralayabiliriz. Nesir olarak kaleme alınan eserde, ara ara nazma da yer verilmiştir. Çeşitli kütüphanelerde pek çok nüshası bulunmaktadır. Bu tezde Cevheretü'l-Bidâye ve Dürretü'n-Nihâye Latin harflerine çevrilerek muhteva bakımından incelenmiş, böylece klasik Türk edebiyatına kaynak niteliğinde olan bir eser gün yüzüne çıkarılarak araştırmacıların ve okuyucuların istifâdesine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Sarı Abdullah Efendi was a poet and a writer who lived in the last half of 16th century and the first half of 17th century when classical Turkish literature was one of the most productive period. Though Sarı Abdullah's work also includes Semerâtü'l-Fuâd fî Mebde' ve'l-Meâd, Cevâhir-i Bevâhir-i Mesnevî, Düstûru'l-İnşâ, his important text is Cevheretü'l-Bidâye ve Dürretü'n-Nihâye. Sarı Abdullah Efendi wrote this text after the conquest of Baghdad, in order to congratulate, offered to Sultan Murad IV. In this text's major subjects are some explanations about sufizm, creation of Prophet Adam, the marriage of with Prophet Adam and Eve and the removal of them from paradise, the birth of Prophet Muhammed and his miracles, biographies of four great caliphs, twelwe imams, Naqshbandî, Halvetî and Bayramî-Melamî sheikhs. This text was written the form of prose and some poems were added it. There are many copies worldwide. İn this thesis, Cevheretü'l-Bidâye ve Dürretü'n-Nihâye have been translated into the Latin alphabet and analyzed for contents. Consequently, a work which is a source for classical Turkish literature, was appeared for the benefit of researches and readers.