Orhan Sadeddin: Hayatı, eserleri ve felsefi düşüncesi
Orhan Sadeddin; life, works and philosophical idea
  1. Tez No: 391458
  2. Yazar: ABDURRAZAK GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. CÜNEYT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Osmanlı'nın son döneminde yetişen ve Cumhuriyet'in ilk yıllarındaki felsefe çalışmalarının önemli isimlerinden biri olan Orhan Sadeddin, modern Türkiye'de felsefenin tarihine dair şimdiye kadar yapılan araştırmalarda üzerinde pek durulmayan bir isimdir. Orhan Sadeddin kaleme aldığı telif ve tercüme makaleler, kitaplar ve değerlendirme yazılarıyla Türkiye'de felsefenin gelişim tarihi açısından dikkate değer bir yerde durmaktadır. Ulaştığımız çok sayıdaki belge ışığında öncelikle Orhan Sadeddin'in hayatının ayrıntılı incelendiği bu çalışmada, onun tüm eserleri tespit edilmiş ve bunlardan hareketle felsefi görüşleri ana hatlarıyla ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Orhan Sadeddin who lived in the last period of the Ottoman Empire, was one of the important persons in philosophical studies in the first periods of the Turkish Republic. However, he is not mentioned in recent studies of history of philosophy in Modern Turkey. He plays a significant role with his books,translated articles, copyrighted works and evaluative writings in the history of the development of philosophy in Turkey. With this in mind, in this study his life is primarily analyzed with its details in the light of a large number of documents, then all his works have been identified and the outline of his philosophical views are introduced.