Türkiye'de bankacılık sektöründe dövize endeksli bireysel krediler
Indexed to consumer credit in the banking sector in Turkey
  1. Tez No: 391460
  2. Yazar: ŞEREF YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ŞENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada Bireysel Krediler genel başlığında Dövize Endeksli Bireysel Krediler konusu anlatılmaya, tercih edilme nedenleri, kullanım koşulları, döviz kurlarında beklenmeyen yükselmelerden doğan risklerin bankalar ve kredi kullanıcılarına etkileri incelenmeye çalışılmaktadır. Ülkemizde bankalar 2009 ortalarından bu yana dövize endeksli kredi (DEK) kullandırmamakta olsalar da önceki yıllarda kullandırılan DEK bireysel krediler sektörde yaşanan finansal kriz dönemlerinde önemli bir sorun kaynağı olmuş, ciddi toplumsal sonuçlara yol açmıştır ve etkileri günümüzde de devam etmektedir. Türk Lirası bireysel kredilere göre sağladığı avantajlar nedeniyle özellikle düşük gelir grubu tarafından tercih edilen bu kredilerde, bankacılık sektöründe yaşanan krizlerin de önemli nedenlerinden olan döviz kuru yükselmeleri taksit geri ödeme tutarlarında büyük boyutlu yükselmelere yol açmış, kredi kullanan kesimler ciddi ödeme zorlukları yaşamışlardır. O derece ki bu durum dövizzedeler diye bilinen toplumsal bir kesimin doğmasına yol açmıştır. Bu toplum kesimi yargı yoluyla geri ödeme tutarlarını düşürmenin yasal yollarını aramaya yönelik uzun süreli çabalarını hala sürdürmektedir. Çalışmanın temel konusu, yaşanan ve tekrarlanan her krizde yeniden gündeme gelen bu soruna rağmen insanların neden hala dövize endeksli kredi almakta ısrar ettikleri ve neden her krizde aynı trajik olayların tekrarlandığı olacaktır. Temel tezimiz geçmişte bir çok kez tekrarlanarak yaşanan olumsuzluklara rağmen ülkemizde koşullar oluştuğunda gelecekte de DEK bireysel kredi kullanılmaya devam edileceği ve yaşanan her krizde döviz kurlarında meydana gelecek beklenmedik artışlar nedeniyle benzer sorunların yaşanacağıdır. Anahtar Sözcükler : Kredi, Tüketici Kredisi, Bireysel Kredi, Döviz Kredisi, Dövize Endeksli Kredi.
Özet (Çeviri)
Present research within the context of Consumer Loans aims to cover the subjects related with Foreign Currency Indexed Loan, motives to prefer, terms of service, effects on banks and credit users arising from the risks of unpredicted increases in exchange rates. Although banks do not let foreign currency indexed loans since 2009, previous foreign currency indexed loans had caused serious problem during financial crisis in the sector, had led to crucial social affairs and subsequent impacts still continues. The concerning loans which had been preferred by lower income class due to the advantages compared to TL consumer loans had caused massive installment paybacks during exchange rate increases that was one of the major reasons of the crisis in banking sector and eventually credit users had faced ponderous payment difficulties. The effect is so tremendous that a new group in society was born:“exchange rate victims”. This social group have been still seeking redress in court for a very long time and trying to decrease payback amounts Main concern of this very research is trying to understand continious motives to prefer foreign currency indexed loans in spite of this repetitious problematic issue that is always on the agenda in each crisis and also is to understand why tragical events will be witnessed again in each crisis. Grounding thesis states that foreign currency indexed loan usage will be carried on again with fair terms in future despite iterative unfavorable facts in our country and similar problems will be seen again after unpredicted exchange rate increases in each crisis. Key Words : Retail Credits, Consumer Loans, Foreign Exchange, Foreign Exchange Credits,