Çalışanlarda öz yetkinlik inancı ve yaratıcı iş davranışı: AR-GE çalışanları üzerinde bir araştırma
Employee self efficacy and creative work behavior: A research on R & D employee
- Tez No: 391484
- Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Öz yetkinlik inancı ve yaratıcılık kavramları ile ilgili yapılan teorik çalışma sonucu, bu kavramların işletmeler için önemi ortaya konmuştur. Buradan yola çıkılarak bu çalışmada öz yetkinlik inancının yaratıcı iş davranışı üzerindeki etkisinin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Araştırma kapsamında 26 Ar-Ge çalışanı ile bireysel görüşmeler, 243 Ar-Ge çalışanı ile ise iki aşamada anket uygulaması yapılmıştır. Araştırma sonucunda Ar-Ge çalışanlarının öz yetkinlik inancının yaratıcı iş davranışları üzerinde yüksek düzeyde etkili olduğu tespit edilmiştir. Anahtar kelimeler; öz yetkinlik inancı, yaratıcılık, Ar-Ge çalışanları
Özet (Çeviri)
As the consequence of the study about the terms of self efficacy belief and creativity, the importence of these terms is exposed. In the content of that study 26 R&D empleyee are interviewed,243 R&D employee conducted a survey in two stages. As the consequence of the research ; R&D employee's self efficacy belief has high level of effect on their creativity . Key Words; Self Efficacy Belief, Creativity, R&D employee