Çalışanların kişilik özellikleri, örgütsel vatandaşlık davranışı ve iş tutkunluğu arasındaki ilişkiler: Bir alan araştırması
- Tez No: 391483
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL PEKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışma kişilik özellikleri, örgütsel vatandaşlık davranışı ve iş tutkunluğu arasındaki ilişkileri araştırmak üzere gerçekleştirilmiştir. Araştırmayı gerçekleştirebilmek için gerekli veriler İstanbul Üniversitesi Avcıları Kampüsü' ndeki 5 farklı fakültede görev yapan akademisyenlerden elde edilmiştir. Toplam 164 akademisyenden veri toplanmıştır. Araştırmanın amacı doğrultusunda kişilik özelliklerinin örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisinde iş tutkunluğunun aracılık rolü incelenmiştir. Kişilik özelliklerinden sorumluluk ile dışa dönüklüğün örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisinde iş tutkunluğunun aracılık rolü ortaya çıkmıştır. Ayrıca değişkenlerin boyutları arasında da aracılık analizi gerçekleştirilmiş ve bazı ilişkiler tespit edilmiştir. Ayrıca kişilik özelliklerinden duygusallık cinsiyet ve çalışılan fakülteye göre farklılık göstermektedir. Kişilik özelliklerinden dışa dönüklük, iş tutkunluğu ve iş tutkunluğu boyutlarından dinçlik - adanmışlık ile yoğunlaşma yaşa göre farklılık göstermektedir. Son olarak kişilik özelliklerinden sorumluluk ile dışa dönüklük, iş tutkunluğu ve iş tutkunluğu boyutu olan dinçlik - adanmışlık ünvana göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to research relations between personality traits, organizational citizensip behavior and work engagement. Necessary datas for doing the research were obtained from academics who work at 5 different faculties in İstanbul University Avcılar Campus. Data was collected from total 164 academics. Mediation role of work engagement on relation between personality traits and organizational citizenship behavior was analyzed in accordance with purpose of research. Mediation role of work engagement on relation between conscientiousness and extraversion dimensions of personality traits and organizational citizenship behavior was occured. Also medation analyse was carried out between dimensions of three variables and was found certain relations. Also neuroticism dimension of personality traits ranged according to gender and worked faculty. Extraversion dimension of personality traits, work engagement and vigor and absorption dimensions of work engagement ranged according to age. Lastly conscientiousness and extraversion dimensions of personality traits, work engagement and vigor dimension of work engagement ranged according to academic title.