Anti ütopik ideolojinin üretilmesinde reklam çekiciliklerinin rolü: reklamlara yönelik bir çözümleme
The role of advertising appeals for generating dystopic ideology: an analysis on commercials
- Tez No: 391487
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDA MENGÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 512
Özet
Çalışmanın temel fikri, eleştirel kuramlar ve anti ütopik eserler doğrultusunda anti ütopya kavramına dayanmaktadır. Anti ütopya kavramının tüketim kültüründeki yansımaları üzerine odaklanılan çalışmada, kitle kültürünün sembolik iletişim araçlarından televizyon reklamlarındaki çekicilik unsurlarının kullanımıyla, anti ütopik ideolojinin nasıl yeniden üretildiği üzerinde durulmuştur. Çalışmada konunun toplumsal ve kültürel boyutu göz önüne alınarak nitel araştırma yöntemi tercih edilmiştir. Görüntü düzlemi ve toplumsal görüş açısıyla genişletilen bir araştırma yapılması hedeflendiğinden, göstergebilimsel ve toplumbilimsel çözümleme tekniğinden yararlanılmıştır. Bu çerçevede en fazla reklam alan, bir ulusal ve bir tematik kanal olmak üzere farklı gruplara ait iki televizyon kanalın ana yayın kuşağında bir ay boyunca yayınlanan reklamlar özelinde sınırlandırılarak incelenmiştir. Elde edilen verilere göre, anti ütopya kavramının izleklerinin televizyon reklamlarındaki çekiciliklerin görsel ve dilsel iletilerinde görüldüğü ve tüketimi pekiştirmek için kullanıldığı doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main idea of the thesis is based on the dystopia which has studied in accordance with the critical theories and dystopic literature. In the study which has been focused on the reflections of dystopia on the consumption culture, it is observed how dystopic ideology has been reproduced with the use of appeals in the commercials as a symbolic communication tool of mass culture. Accordingly, this study comprises the qualitative research method by regarding social and cultural elements. While dealing the problematic of our thesis, we have limited our sampling of research as commercials and used semiological analysis in the study. We have analyzed the commercials on television which was broadcasted on two channels during one month. With regard to the result of study, it is proved that dystopic themes have been seen in the visual and linguistic messages of appeals and they have been used to reinforce the consumption.