The knowledge and ideology in negative utopias
Negatif ütopyalarda bilgi ve ideoloji
  1. Tez No: 575536
  2. Yazar: HATİCE SERAP YILDIZTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR YILMAZ MADRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı Zamyatin'in Biz, Huxley'nin Cesur Yeni Dünya ve Orwell' ın Bin Dokuz Yüz Seksen Dört karşı ütopya romanlarında bilgi ve ideolojiyi detaylı bir şekilde incelemek ve Foucault'nun bilgi ve ideoloji ile ilgili düşüncelerinin bu romanlarda nasıl şekillendiğini açıklamaktır. Tezin giriş bölümünde, tezin başlıca amacı verilmiştir. Birinci bölüm öncelikle ütopya ve karşı ütopya kavramlarını kronolojik bir şekilde ele almıştır. Daha sonra bilgi ve ideoloji Foucault'nun bakış açısıyla detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Sonraki bölümlerde Biz, Cesur Yeni Dünya ve Bin Dokuz Yüz Seksen Dört romanlarındaki bilgi ve ideoloji kavramları romanlardan çarpıcı alıntılarla incelenmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde, çalışılan romanlardaki bilgi ve ideoloji genel bir bakış açısıyla verilmiş ve bu çalışmanın amacı vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to scrutinise the knowledge and ideology in negative utopian works of Zamyatin's We, Aldous Huxley's Brave New World, George Orwell's Nineteen Eighty Four and to explain how Foucault's ideas on knowledge and ideology are shaped in these novels. In the introduction part of the thesis, the main purpose of the thesis is given. The first chapter, at first, deals with the concepts of utopia and negative utopia in a chronological order. Then, knowledge and ideology are explained from Foucault's perspective in a detailed way. In the following chapters, the concepts of the knowledge and ideology are analysed in We,Brave New World and Nineteen Eighty Four with the help of the striking quotations from the novels. The conclusion part of the study gives a general view of the knowledge and ideology in the studied novels, and emphasises the aim of this study.