The impacts of regulation activities on the supply of new products in pharmaceutical industry
İlaç endüstrisindeki düzenleyici faaliyetlerin yeni ürün arzı üzerindeki etkileri
- Tez No: 391490
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALUK ZÜLFİKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Teknolojik ilerlemeler ve ilaca ulaşım sorunsalı düşünüldüğünde devletin ilaç pazarında uyguladığı yaptırımlar bu iki kavramı bir paydada toplayan konuların başında gelir. Daha önce bu alanda yapılan çalışmaların azımsanamayacak oranında, ilaç üzerine uygulanan yaptırımların firmaların AR-GE çalışmaları üzerinde negatif etkileri olduğu sonucuna varılmıştır. Bu çalışmada ilaç pazarında uygulanan yaptırımların ilaç firmalarının AR-GE kararlarını nasıl etkilediği üzerinde durulmuş olup, ilaç sektörüne ilişkin dinamikler, yatırım ve AR-GE süreçleri işlenmiş ve ağırlıklı olarak uygulanan yaptırım çeşitleri anlatılmıştır. Ayrıca, çalışmada iki farklı denklem kullanılarak regresyon analizine başvurulmuş ve firmaların AR-GE kararlarında etkili olan faktörlerin yaptırım uygulayan ve uygulamayan ülkelerde ne derece değiştiği anlaşılmaya çalışılmıştır. Yaptırımların etkisini göstermeyi amaçlayan bu çalışma sonucunda, daha önceki çalışmaları destekleyici sonuçlara ulaşılamamış olmakla beraber, değişkenler arasındaki ilişki yönüne ve korelasyon oranlarına dayanarak örneklem sayısının artırılması ve farklı değişkenlerin eklenmesi sonucu daha önceki çalışmalarla benzer sonuçlara ulaşılabileceğinin muhtemel olduğu kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
When the technological improvements and the problem of access to medicine are thought, the regulations applied on the pharmaceutical markets by the government is one of the leading subjects which comes to one's mind as link combining these two concepts under one common common ground. A considerable amount of the previous works conducted in this field has come to the conclusion that the regulations applied on the pharmaceuticals have negative effects on the R&D activities of the firms. In this current study, it is focused on how the R&D decisions of the firms are affected by the regulations on the pharmaceuticals and mentioned the dynamics regarding the pharmaceutical industry, investment and R&D processes along with the commonly used regulation types. Moreover, it is applied to regression analysis by using two different models in order to understand how the factors effecting the R&D decisions of the firms are differing from one country which applies regulations on pharmaceuticals to the other which do not. At the end of this study which aims to indicate the impact of the regulations, we could not reach to a conclusion supporting the previous studies, however by depending on the direction of relationship between the variables and the correlation strengths it can be deduced that in case of an enlargement in the sample size and additional variables, it might be possible to reach to the same conclusion with the previous works.