Finansal krizlerin ekonomik etkileri: Türkiye ve Yunanistan örneği
Fi̇nansal kri̇zleri̇n ekonomi̇k etki̇leri̇: Türki̇ye ve Yunani̇stan örneği̇
- Tez No: 391506
- Danışmanlar: PROF. DR. CEM SAATCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Tarih süreç içinde çok sayıda ekonomik krizler görülmüştür. Toplumları ciddi şekilde etkileyen ve sosyaekonomik sorunlara yol açan ekonomik krizlerin sonuncusu olan ekonomik kriz, 2008 yılında aralarında Lehman Brothers'ın da bulunduğu bazı büyük mali kuruluşların iflası ile derinleşerek dünyaya yayılan küresel kriz haline gelmiştir. İlk başta, ABD'nin mortgage kredilerine bağlı yerel bir finansal çalkantı olarak görülen kriz; kısa sürede dünya finansal sistemini kilitlemiş, birçok finans kurumunun batmasına, birçoğunun ise devletleştirilmesine neden olmuştur. Başta AB ülkeleri olmak üzere, Türkiye'nin de dahil olduğu bir çok ülkeyi etkisi altına almıştır. AB ülkeleri içinde borç krizinin en yoğun hissedildiği ülke Yunanistan olmuştur. Yunanistan ekonomik krizinin nedenleri ve 2008 küresel finansal krizin Türkiye'ye etki kanalları incelendikten sonra, ekonomi üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. Aynı dönemde görülen Yunanistan ekonomik krizi ile Türkiye ekonomik krizi karşılaştırılması yapılmıştır. Tez çalışmamda, Küresel krizin Türkiye ve Yunanistan ekonomileri üzerindeki etkileri irdelenerek, karşılaştırılmıştır. Küresel kriz sonrası Türkiye ve Yunanistan'da, İşsizlik, GSYİH büyüme oranı, cari açık, borç stoku ve sanayi üretimini nasıl etkilediği araştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
There have been a lot of economicial crisis throughout the history.Global economical crisis have affected the societies seriously and led to various socio- economical problems so far .The last economical crisis that appeared in 2008 deepened with the bankcruptcy of some of the financial foundations like the Lehma Brothers and spread throughout the world. At first sight, it has been seen like a local financial fluctation that was bound to the USA's mortgage that has locked the world financial systems and ended with the bankcruptcy of a lot of financial foundations on the one hand and nationalization of the others in a short time. First of all, the European countries and a lot of other countries including Turkey have been effected by the crisis.Among the European countries Greece has been the country where the debt crisis is the most intensive.In my thesis, the causes of the economical crisis of Greece and the effects of the global financial crisis of 2008 on Turkey have been analysed and assessed. The Greek economical crisis and the Turkish economical crisis of the same period have been compared.The effects of the global crisis on Greek and Turkish economy have been studied and compared.Unemployment after the global crisis in Greece and Turkey, GDP growth rate, the current account deficit, the debts and how the industrial production has been affected , have been studied and assessed.