Çalışma ilişkileri açısından kapitalizm sonrası dönem: Malikiyet ve serbestiyet devri
Post-capitalism period in terms of labor relations: ownership and liberty era
  1. Tez No: 391505
  2. Yazar: VEHBİ KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
Bu tez ile Malikiyet ve Serbestlik isimli yepyeni bir dönem incelenmiştir. İnsanın yeterince özgürleşemediği yönetim şekilleri üzerinde durularak tekâmül sürecinde insanların bu olumsuz şartlardan kurtulabilmesinin yolları araştırılmıştır. Gelişim süreci içinde insanlığın başına gelen kölelik, esaret ve insan emeğinin sömürülmesi gibi olumsuz şartların sona erip eremeyeceği tartışılmış bunun ancak“Malikiyet ve Serbestiyet Devri”ile mümkün olabileceği değerlendirilmiştir. İnsanın yaşam serüveninde ortaya çıkan dönemler üzerinde durularak birbirinden farklı sosyal yaşam biçimleri üç bölümde ele alınmıştır. Bu devirlerden birincisine Marks'ın“İlkel Komünal Toplum”adını verdiği insanlığın“Vahşet ve Bedeviyet Devri”, ikincisine“Köleci ve Sömürgeci Toplum”ve üçüncü olarak da tezin adını verdiği“Malikiyet ve Serbestiyet Devri”denilmiştir. Köleci ve sömürgeci toplum düzeni ki bu devir üç bölümde ele alınmıştır. Birincisi basit kölelik devri, ikincisi esaret içindeki feodal sömürü dönemi ve üçüncüsü ise kapitalizm adı verilen ücretli sistem, şeklinde tanımlanarak incelenmiştir. Tekâmül süreci içinde olan insanın yaşadığı bu devirler incelenerek toplumsal formasyonun en gelişmiş düzeyi olarak“Malikiyet ve Serbestlik Devri”olduğu tezi ileri sürülmüştür. Mülkiyet haklarının önem kazandığı ve her konuda tam bir özgürlüğün yaşanacağı bu dönemde mülkiyet, sahip olma ve hürriyet kavramları üzerinde yoğunlaşılarak orijinal bir bakış açısı geliştirmeye çalışılmıştır. Tezin diğer önemli bir konusu da“Kayıtdışılık”olarak ele alınmış bunun ülkelere yüklediği maliyetler göz önüne alınarak mülkiyet sisteminin önemi vurgulanmıştır. Ülke ve devletlerin kalkınmasında gerekli sonucun elde edilmesi için yıllarca süren araştırma ve incelemelerden yararlanılmış olup ortaya çıkan sermaye ve mülkiyet sorunları ele alınmıştır. Bu sayede gelecekte daha fazla önem kazanacağı düşünülen mülkiyet ile ilgili kavramların yanı sıra yeni bir dönemin ana parametreleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a new era named Ownership and Liberty has been studied. Emphasizing on the types of governments which lack in freedom, it is questioned that how people would be able to set aside from these adverse conditions. A discussion has been made on the question that would it be possible to get over negative conditions people faced such as slavery, thrall and the exploitation of human labor in the evolution process, and pointed out that the only way to succeed this would be possible in“Ownership and Liberty Era”. The different forms of social life are examined in three sections by emphasizing the eras appeared in the adventure of human life. The first of these eras named“Primitive Communal Society”by Marx is referred as“, ”Nomadic and Savagery Era“, the second era is called ”Slavery and Colonial Era“ and the third era which named the thesis is ”Ownership and Liberty Era“. Slavery and Colonial social order which is studied in three sections, the first is basic slavery, the second is the thrall under the feudal order and the third is capitalism which is defined as wage system. It is claimed that the most advanced order of humanity comes with the ”Ownership and Liberty Era" in the evolution process of human living. It is aimed to achieve an original point of view by concentrating on the idea of ownership, to possess and liberty in an era where increasing importance of property rights is appeared and the desired freedom is accomplished in all matters. Taking into account the cost it imposes on countries and the importance of property system, another important aspect of the thesis, black economy, is discussed. Years of research and study are used to analyze of a country's development, furthermore, the capital and property issues are argued. In this way, new main parameters of an era which are expected to gain more importance in the future are ascertained.