Anti-estetik bağlamda kadının sanatsal oluşuma etkisi
Anti-aestheti̇c context effects formation of women's artistic
- Tez No: 391518
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ADİL EMRE ZEYTİNOĞLU
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Fine Arts, Art History
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Kadınların toplumsal ve kültürel dönüşümlerin etkileriyle erkek egemenliğine karşı bir duruş çerçevesinde geliştirdikleri sanatsal stratejiler sanatı farklı boyutlara taşımış, sanat bu eksende dönüşmeye ve değişmeye başlamıştır. Kadının sosyo-kültürel mücadelesi sanatsal aktivitelerle hayat bulmuş, bu aktivitelerde sanatın nesnesi olmaktan çıkıp sanatçı konumuna geçen kadın yalnızca kendi imgesini üretmekle kalmayıp, aynı zamanda dönemini ve sanatını etkileyen bir yaratıcı konumuna erişmiştir. Bu bağlamda, kadınların elde ettikleri soso-politik ve kültürel kazanımlarla, alışılmış ve bilinen sanatsal tanımlar yeniden yorumlanmış ve yeniden sorgulanmıştır. Tüm sanatçıları ve akımları etkileyen bu özellik erkek temelli Avrupa sanatının önemli özelliklerinin ihlal edilmesiyle,“klasik estetik”anlayışın parçalanmasını“anti-estetik”bağlamda ileri boyutlara vardırmıştır. Bu türden radikal bir değişime sebep olan kadın sanatçılar sanata yeni bir ivme kazandırarak çok farklı üsluplar geliştirmişler, bunu kadına özgü bir duyarlılıkla uygulama alanı içerisine sokmuşlardır. Aynı zamanda kurumsal olana tepki göstererek eleştirel bir bakış açısı geliştirmişlerdir. Dolayısıyla kadınların sanata getirdikleri en belirgin şey eleştirel bir kapı aralamaları olmuştur. Kadın sanatçıların sisteme karşı geliştirdikleri direniş olgusuyla meydana gelen kadına özgü sanatsal ifadeler ve eleştirel bakış açısı, zamanla eğitim sistemine, sanatsal eleştiri ve uygulamalara kadar etki etmiş ve sonrasında bu uygulamalar erkek sanatçıların da benimsedikleri yöntemler ve stratejiler olarak karşımıza çıkmıştır. Kolajla başlayan beden sanatına kadar varan anti-estetik kadın duyarlılığı dünya sanatını etkileyerek günümüze kadar ulaşmıştır ANAHTAR KELİMELER: Estetik, Anti-estetik, Feminizm, Feminist Sanat, Eleştiri
Özet (Çeviri)
The effects on women's social and cultural transformations within the frame work of a posture against the dominance of the male art of different dimensions have developed artistic strategies that have moved into the axis, and started to change the art. Women's socio-cultural struggle artistic with activities and found that life, in these activities object of the art ceases to be artists from the female only his own image produced but also in the period and the art of influencing a creative position has reached. In this context, women's socio-political and cultural gains they have achieved with the conventional and known artistic definition has been re-interpreted and re-questioned. This feature affects all artists and current male-based violations of the important features of the art of Europe“traditional aesthetic”understanding of the fragmentation“anti-aesthetic”in the context of the dimensions that have been delivered. Causing such a radical change from female artists giving a new impetus to the arts have developed many different styles, it is a feminine sensitivity were put into application areas. At the same time have developed acritical perspective of corporate one reacted. Therefore, the most obvious thing they brought women's art has been a critical door open. Female artists against the system they have developed resistance to the phenomenon occurring female-specific artistic expression and critical perspective, once in the educational system, artistic criticism and applications up to have influenced, and after these aplications male artists also adopt metods and strategies emerged as is. Up until the beginning of collaged body-art female anti-aesthetic sensitivity by affecting the art world has reached today. KEY WORDS: Aesthetic, Anti-aesthetic, Feminism, Feminist Art, Criticism