Geçmişten günümüze Gaziantep Kutnu dokumaları
The Kutnu weaving from past to present
- Tez No: 391533
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET LATİF TARAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halı-Kilim Eski Kumaş Desenleri Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kültür mirasımızın en önemli bölümünü oluşturan dokuma sanatımıza ait kalıtların birçoğu yerel kullanım alanına sahip kumaşlardır. Türk kültürünün bütün inceliklerini yansıtan bu kumaşlar, gerek dokunuş, gerek malzeme, gerekse desen zenginliği bakımından dünya dokumacılığı içinde çok önemli bir yere sahip olmuştur. İstanbul ve Bursa başta olmak üzere Gaziantep şehrinde de dokuma sanatı zaman içinde ihtiyaçlar ve gelenekler doğrultusunda gelişerek şekillenmiştir. Gaziantep dokumaları, bugün yöresel tekstil sanayinin gelişmesinde büyük katkı sağlamıştır. Günümüzde şehirde dokumacılık makine halısı üretimi olarak devam etmektedir. Selçuklu ve özellikle Osmanlı İmparatorluğu döneminde Türk dokuma sanatı; saray dokumaları ve halk dokuma çeşitleriyle farklı yaşam alanlarında önemli bir yer tutmuştur. Üretilen kumaş çeşitlerinden bugün bir çoğu yok olmuş, bir kısmı ise Anadolu' nun bazı bölgelerinde sadece halkın kendi ihtiyacı için dokunur hale gelmiştir. Bu dokumaların bazıları, sosyo-kültürel değerleri gelenek görenekleri, el sanatları, ve yöre kültürüyle özdeşleşmiş kutnu, aba, Antep şalları(kuşakları) ve Antep kilimleridir. Anahtar Kelimeler; Gaziantep, Dokumacılık, Kutnu, Kilim, Aba
Özet (Çeviri)
Constitutes the most important part of our cultural heritage remains of our art woven fabrics with many of the area are local use. These fabrics which reflect all the finesses of Turkish culture should touch their material, as well as weaving patterns in the world in terms of wealth has had a very important place. Istanbul and Bursa, Gaziantep, especially in the art of weaving developed over time in line with the needs and traditions were formed. Gaziantep fabrics, today made a major contribution to the development of the local textile industry Carpet weaving continues as machine production in the city nowadays.Turkish weaving art in Selcuks and especially Ottoman Emperior period. has occupied an important place in different areas with kinds of fabric woven palace and the people woven. Lots of them have extincted, the fabric produced from varieties, If a part only of the people in some regions of Anatolia weav to their needs has become. Some of these fabrics, socio-cultural values of traditions, crafts, and has been identified with the local culture; kutnu, aba Antep wraps(belts)and Antep rugs. Key words; Gaziantep, weaving, kutnu, kilims, aba.