17 numaralı Kalebend defterine göre Hicri 1182-1188 (M.1768-1774) yılları arasında Osmanlı Devletinde suç, suçlu, hapishaneler ve cezalar
Crimes, criminals, prisons and punishments in Ottoman Empire between H.1182-1188 (m.1768-1774) according to Kalebend book no:17
  1. Tez No: 391535
  2. Yazar: UĞUR KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER İŞBİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Suçluların kale sınırları içerisinde tutulması manasına gelen ve Osmanlı Devleti'nde genellikle XVIII.yy.'da yaygınlaşmaya başlayan Kalebendlik cezası, suçluların kaleden dışarı çıkmamak üzere tutulmaları sebebiyle bir çeşit hapis, kendi memleketinden uzak kalelere gönderilmeleri yönüyle de bir çeşit sürgün (nefy) niteliği taşımaktadır. Divan-ı hümayun'dan verilen ve örfi hukuk içerisinde yer alan bu cezaya ait hükümlerin kaydına mahsus defterlere ise Kalebend Defterleri denilmektedir. Ele alınan çalışma, bu defterler arasından seçilen 17 numaralı Kalebend Defteri'nin H.1182-1188 (M.1768-1774) değerlendirilmesinden oluşmaktadır. Defterde, kalebendlik ve nefy cezalarının yanı sıra az da olsa cezirebendlik, zorunlu ikamet, palankabendlik, kürek, kısas ve zindanbendlik gibi ceza türlerine de rastlanmıştır. Bu bakımdan Kalebend defterleri Osmanlı Devleti'nde uygulanan ceza usullerine dair zengin bir içeriğe sahiptir denilebilir. Bu çalışma gerçekleştirilirken defterde mevcut bulunan tüm hükümler incelenerek, işlenen suç, bu suçu işleyen suçlu veya suçlular, suçun işlendiği mahaller, ceza mahalleri, verilen cezalar ve bu cezaların süreleri ile ilgili veriler elde edilmeye çalışılmıştır. Bu sayede ilgili dönemde Osmanlı coğrafyasında en çok işlenen suçlar, bu suçları en çok işleyen sosyal tabakalar, yaygın olarak kullanılan kale ve sürgün yerleri ile suç oranının en yüksek olduğu bölgelerin tespit edilmesi, kısacası dönemin suç ve ceza haritasının çıkarılması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Meant confining the prisoners in the fortress, Kalebend Penalty, became widespread in the 18th century in Ottoman Empire. It can be considered both as a kind of imprisonment because of restraining the prisoners without ever leaving the castle and as a kind of exile because of sending the prisoners to the castles far away from their homelands. The books used to record this penalty, a subject of the customery law and given by Divan-ı hümayun, are called Kalebend Defterleri (Kalebend penalty books). This study is an assessment of the 17th Kalebend book which involves the dates H.1182-1188 (M.1768-1774). In this book, besides kalebend and exile penalties, there are some other penalties observed like exile, obligatory residence, inmprisonment in a fortress, condemination to the golleys, retaliation ve confinement in a dungeon. In this respect, Kalebend books have a wide and rich content about the penalties implemented in Ottoman Empire. During this study, all of the judgements were examined and the data about the crime, the criminal/s who committed that crime, the place or area the crime was committed, penalty area, the penalty and duration of the penalty were tried to be gathered and assessed. By this means, it is aimed to create the crime and penalty map of that period by determinig the most committed crimes, the social stratum of the criminals, the mostly used castles and the banishment places and the territories with the most crime rates in Ottoman land.