Sivil toplum kuruluşlarında stratejik liderlik: Uluslararası operasyonlar yürüten Türk yardım dernekleri üzerine bir araştırma
Strategic leadership in non-profit organizations: An application on voluntary organizations activating international operations in Turkey
  1. Tez No: 391603
  2. Yazar: GÜLVEDA DEMİROCAK BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZZET KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, İşletme, Social Services, Business Administration
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, sivil toplum kuruluşları yöneticilerinin stratejik liderlik uygulamalarını ne ölçüde gerçekleştirdiklerini incelemektir. Sivil toplum kuruluşlarında stratejik liderlik uygulamaları; kurumun stratejik yönünün belirlenmesi, temel yeteneklerin belirlenmesi, insan sermayesinin geliştirilmesi, yeni teknolojilerin etkinlikle kullanılması, sürdürülebilir etkin bir örgüt kültürünün oluşturulması ve stratejik faaliyetlerin etkin olarak kontrol edilmesi olarak altı boyut açısından ele alınmıştır. Araştırma kapsamında, sivil toplum kuruluşu olarak uluslararası ölçekte operasyonlar yürüten dokuz Türk yardım derneği araştırmaya dahil edilmiştir. Nitel araştırma yönteminin kullanıldığı araştırmanın verileri, kurumlardaki üst düzey yöneticilerle yapılan yarı yapılandırılmış mülakatlar yoluyla elde edilmiştir. Elde edilen veriler, betimsel analiz tekniği kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda, Türkiye'de sivil toplum kuruluşu olarak uluslararası ölçekte faaliyet gösteren yardım dernekleri yöneticilerinin stratejik liderlik uygulamalarını kısmen gerçekleştirdikleri görülmüştür. Bunun yanı sıra Türk yardım dernekleri yöneticilerin stratejik liderlik unsurlarının önemli bir kısmını planlı bir şekilde uygulamadıkları, ortaya çıkan durumlar karşısında bu tür uygulamalara yöneldikleri görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate to what extant senior managers of non-governmental organizations have done strategic leadership implementations. Strategic leadership implementations are made up of six dimensions like determining the strategic direction of the firm, determining the core competencies, developing the human capital, u sing the new technologies effectively, forming a sustainable effective organization culture and checking the strategic leadership activities effectively. Within this research, as a non-governmental organization carrying out operations on an international scale nine Turkish charities were involved. In the research, qualitative research method was used. The data of the research was collected by semi-structured interviewing with senior managers from each firm. Obtained data were analyzed using descriptive analysis technique. In conclusion, it was understood that the senior managers of Turkish Charities have applied the strategic leadership implementations partially as a non-governmental organizations. Additionally, the senior managers of Turkish Charities have not applied a significant part of the strategic leadership implementations in a planned manner and according to emerging situations tended to the strategic leadership implementations were observed.