Risk ve kriz dönemlerinde otel işletmelerinin yönetimine yönelik bir araştırma-Otel işletmelerinde risk ve kriz yönetimi
A research aimed at the management of the hotel enterprises during risk and crisis periods
  1. Tez No: 391602
  2. Yazar: MURAT KOÇHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİLHAKKI ERASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 295
Özet
Bu tezin amacı, konaklama işletmelerinin hedeflerini ve varlığını tehdit eden, işletmeleri ve yöneticilerini sıkıntıya sokan, çok yönlü, karmaşık bir özelliğe sahip kriz ve risk olgularının ne olduğunu tanımlamaya çalışmaktır. Bu çalışma sekiz bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde yapılan çalışma hakkında genel bilgi vardır. İkinci bölümde konaklama işletmelerinin özellikleri, yapısı, turizm sektörü içerisindeki yeri ve önemi irdelenmektedir. Üçüncü bölümde ise otel işletmelerinin özellikleri, yapısı, turizm sektörü içerisindeki yeri ve önemi belirtilmektedir. Dördünci bölümde Türkiye'de Otel işletmelerinin yapısı ve Türkiye'de otel işletmelerinin ülke ekonomisine katkısı irdelenmektedir. Beşinci bölümde kriz kavramı açıklanarak turizm sektöründe kriz, kriz yönetimi süreçleri irdelenmekte konaklama işletmeleri açısından krizin ve kriz yönetimi konuları değerlendirilmektedir. Altıncı bölümde ise, risk kavramı açıklanmakta ve konaklama İşletmelerinde mali başarısızlığa sebep olan etmenler belirtilmektedir. Yedinci bölümde risk yönetimi kavramı açıklanmakta operasyonel Risk Yönetimi ve Turizm İşletmeleri açısından önemi belirtilmektedir. Sekizinci ve son bölümde ise araştırma evrenini Türkiye'nin yedi farklı bölgesinde faaliyet gösteren en az 5 yıldızlı otel işletmelerinde yapılan faaliyetler ve karşılaşılan sorunların tespit ve çözümüne yönelik bir anket uygulaması yer almaktadır. Bu uygulama çalışması ile krizlerin konaklama işletmeleri üzerine etkisi incelenmekte, konaklama işletmeleri yöneticilerinin krize bakış açıları, kriz yönetimi konusundaki düşünceleri ve kriz öncesinde, anında ve sonrasında uyguladıkları kriz yönetim stratejileri belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is the determination of crisis and risk concept which threats the target sand the existence of the lodging enterprises, distresses the managers and has multiple interests and complex structure. The study is divited into eight categories. In the first part there is general information about the study which has been done. In the second part, the characteristics, the structure and the importance of lodging enterprises have been examined. In the third part, the characteristics, the structure and the importance of lodging enterprises have been determined. In the fourth part, the structure of the hotel enterprises in Turkey and the contribution of the hotel enterprises in Turkey to the Turkish economy have been examined. In the fifth part, first the concept of crisis has been explicated, and then the crisis intourism sector and the processes of the crisis management have been examined, and crisis and the issues of the crisis management have been evaluated in point of lodging enterprises. In the sixth part, the concept of risk has been explicated and the factors which cause financial failure in lodging enterprises have been determined. In the seventh part, the concept of the risk management has been explicated and its importance in point of the operational risk management and tourism enterprises has been determined. In the eigth and the last part, a survey has been applied to 5 or more star hotel enterprises in seven different reigons of Turkey for examining activities performed before, during and after crisis period and determining the problems and their solutions. With this applied study, the effect of crisis has been examined on lodging enterprises and the perspective of managers to crisis, their thoughts on tourism and the crisis management strategies applied before, during and after crisis have been determined.