Brand positioning strategies of coffee shops in Turkey, a comparative study with a customer point of view
Türkiye'de kahve mağazaları marka konumlandırma stratejisi: Müşteri bakış açısıyla kıyaslamalı çalışma
  1. Tez No: 391639
  2. Yazar: SEHRAWALLA SAMEER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLKAY KARADUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Marka konumlandırma pazarlama için gerekli bir olgudur. Algının önemine rağmen konumlandırmanın etkisinin nasıl artırılabileceği ve hangi konumlandırmaların insanların algısını değiştireceğini açıklayan araştırma sayısı sınırlıdır. Pazarlamada artan rekabetle birlikte markalar da tüketicinin karar verme sürecinde artan bir öneme sahiptir. Marka konumlandırma tüketicinin isteklerini karşılayan, arzularına uygun ürünü seçmede ve toplumda bir yer edinmesinde yardımcı olur. Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki kahve dükkânlarının marka konumlandırma stratejisini araştırmak olarak belirlenmiştir. Çalışma teorik bir içeriği genişletmeye yardımcı olan, güncel literatürün sistematik incelemesi ile ilerlemekte ve Türkiye'deki kahve dükkânlarının marka konumlandırma stratejilerine odaklanmaktadır. Sektörde çok sayıda rakip bulunduğu için, kahve dükkânlarının rekabet ortamında pazarlama stratejilerinin kullanımıyla rekabet üstünlüğü sağlaması önem kazanmaktadır. Çalışma Costa Kahve ve Starbucks'ın marka konumlandırma stratejilerine odaklanmıştır ve çalışmada söz konusu dükkânları doğrudan ya da dolaylı yoldan etkileyen tüm olası yönler geniş bir şekilde değerlendirilmiştir. Kahve dükkânları arasındaki rekabetin etkisi, süreç içerisinde tüketicinin zihninde oluşan marka imajında değişiklik yaratmaktadır. Araştırmada nicel ve nitel yöntemler bir arada kullanılmış ve tüketiciler tarafından doldurulan bir anket çalışmasına yer verilmiştir. Nitel ve nicel yöntemlerle elde edilen sonuçların değerlendirilmesi ve birleştirilmesi amacıyla SPSS paket programı kullanılmıştır. Araştırma sonuçları Türkiye'deki kahve dükkânlarının marka konumlandırma stratejilerinin rekabetçi üstünlüğü sağlamada etkili olduğu sonucunu ortaya koymuştur. Nitekim sonuçlara paralel olarak Costa Kahve Türkiye pazarından çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
Brand Positioning is a mandatory notion in field of marketing. Although the importance of the observation, however, present is narrow study in the area of positioning, illustrating to how and what brand positioning deviations consumer insights and how positioning productivity can be distinguished. Brands have growing reputation in consumer judgment process with the growing competitiveness in the market. Brand positioning help consumer to choose product that delight their need, arrogate their passions then reward them to inaugurate their position in civilization. The aim to this research is to evaluate the brand positioning strategy of coffee shops in Turkey. This pragmatic research taking through logical analysis the existing literature, notable to the evaluation of a hypothetical background. Coffee shops in Turkey are placing a focus on the brand positioning strategy, it is necessary for the coffee shops to strategically find a way to get a competitive advantage over the others as a marketing strategy, as there exists several competitors. It will discover the significance of Starbucks and Costa Coffee brand positioning. It widely evaluates all the possible aspects which directly or indirectly influence coffee shops. Operationally, coffee shops brand competitiveness can be viewed from the image it transmits and the impact it has in the minds of consumers. The study has been taken by qualitative and quantitative methods of research by conducting a self-structure online questionnaire survey. The questionnaires were completed by consumers. The intent of merging the outcomes of qualitative and quantitative study procedure, methodology taken was apply of Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) to establish the outcomes of the primary research. The judgment of the research presented that the brand positioning strategy of coffee shops in Turkey are significantly related to the quality of the factors, which Starbucks achieved and Costa Coffee withdraw from market.