Performance evaluation of major integrated oil & gas companies
Başlıca entegre petrol şirketlerinin performans değerlendirmesi
  1. Tez No: 391644
  2. Yazar: SANZHAR ISKAKOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURGÜN KOMŞUOĞLU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Günümüzde, kuşkusuz başlıca enerji kaynaklarından olan petrol sektörü; hükûmet prosedürleri, fiyatlar, arz-talep durumları ve jeolojik koşullar başta olmak üzere birçok olumsuz durumla karşı karşıyadır. Dünya üzerinde, zorlu ekonomik ve jeopolitik koşulların hakim olması, bizi şüphesiz küresel petrol şirketlerinin enerji pazarında verimliliklerini sürdürüp sürdürmeyeceklerini düşünmeye sevk eder. Dünyanın önde gelen petrol şirketleri, sektörün zorlu çalışma ortamına ayak uydurabilmek için performans analizine önem vermektedir. Bu çalışmada, küresel dört büyük petrol şirketinin ( BP,Exxon Mobil, Chevron, Royal Dutch Shell) finansal ve enerji oranları sunulmuştur. Ayrıca bu dört büyük firmanın 2009-2014 yılları arası seçilen bazı finansal rasyoları kullanılarak veri zarflama analizi yapılmıştır. VZA ile göreceli etkinlikler saptanmış ve firmaların verimlilikleri açıklanmıştır. Araştırma sonucu elde edilen bulgular, incelenen dört şirketten üçünün yeterli performansa sahip olduğunu göstermiştir. Sonuçlara göre bu üç şirketin içinde de Exxon Mobil entkinlik sıralamasında (seçilen input ve outputlar kullanılarak yapılan analizde) ilk sıradadır.
Özet (Çeviri)
Admittedly, being as prime resource of energy, today oil sector in the grip of numerous negative factors, among which most influential are price, government regulation, supply & demand and geological conditions. With given cruel economic and geopolitical condition prevailed in the world, it is no doubt, gives a premise to wonder of whether global petroleum companies are able to sustain their performance efficiencies in the energy market. The central aim of the study is performance evaluation of major high ranked oil companies in volatile environment. The primary objective was achieved through insightful analysis of four major oil companies (BP, Exxon Mobil, Chevron, and Royal Dutch Shell). Research included Financial, Energy ratios analysis and Data Envelopment Analysis (DEA), in which non-parametric method evaluated the performance efficiencies of related companies. Findings of research has revealed that out of four analyzed companies, three of them has shown satisfactory level of performance. However, among all given corporations, results verified that Exxon Mobil found to be the most outstanding one. Because, notwithstanding to Global tough economic condition, followed by low crude oil price, according to study's selected inputs and outputs, it has shown the excellence from both its financial and operational aspects.