Türkiye enerji politikaları üzerine bir inceleme
An analysis on the energy politics of Turkey
  1. Tez No: 391650
  2. Yazar: ERKAM CÜNEYD ENSAROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Energy, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışma, Türkiye'nin enerji politikalarını incelemek amacıyla yapılmıştır. Konuyla ilgili literatür ve arşiv taramasının yanı sıra, ilgili aktörlerle derinlikli mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Sahip olduğu kaynaklar, enerji ihtiyacını karşılayamadığı için Türkiye, enerjide dışa bağımlı bir ülkedir. Üretici ve tüketici ülkelerin arasında bir konuma sahip olduğundan, enerji koridoru ve enerji üssü olmak istemektedir. Bunun yanı sıra, enerji kaynaklarında çeşitlendirmeye giderek dışa bağımlılığı azaltmayı hedeflemektedir. Türkiye'nin alternatif ve yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelik yatırımları olumlu olmakla birlikte, dışa bağımlılığı azaltabilmek için atması gereken başka adımlar da bulunmaktadır. Alternatif ve yenilenebilir enerji için yapılan yatırımlara ilişkin ar-ge çalışmalarını sürdürmek zorunda olan Türkiye, enerji ithalatı yaptığı ülkeleri çeşitlendirse dahi, söz konusu yatırımlarda yerli kaynakların payını yüksek tutmaması halinde, dışa bağımlılıktan kurtulamayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the energy politics of Turkey. In addition to an extensive literature review and archival research, in-depth interview with relevant actors, has formed the basis of this thesis project. Considering that Turkey's energy consumption exceeds its domestic supplies, the country remains dependent on foreign sources of energy. The country's geographical location between major producers and consumers of energy translates into an aspiration to serve as an energy corridor and hub in the region. Turkey tries to diversify its energy sources to reduce its dependence on foreign sources. The investments of Turkey for alternative and renewable energy sources are positive developments. However, it has to take new steps to be able to reduce its dependence on foreign sources. Turkey has to sustain its investments on research & development in renewable and alternative energy sources. Also, it has keep up the ration of national investments for those energy sources. Otherwise, it cannot end its dependence on foreign sources even if it diversifies the countries that the energy sources are exported to.