Sermaye akımları ve yurtiçi kredi genişlemesine bağlı makro finansal istikrarı sağlamaya yönelik politikaların etkileri: Türkiye örneği
Effects of capital inflows and domestic credit expansion-based macro-financial stability policies: Evidence from Turkey
  1. Tez No: 391653
  2. Yazar: ZÜHAL AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÜRSAN ŞENALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışma bir birini tamamladığı düşünülen üç amaca sahiptir. 2008 finansal krizi sonrasında para politikasında meydana gelen gelişmeleri ve bu gelişmelerin küresel likiditeyi ne biçimde etkilediği araştırılmıştır. Daha sonra küresel likiditenin Türkiye örneğinde benzer makro ekonomik temellere sahip ülkelerde finansal istikrar üzerinde ne gibi etkileri olabileceği ve bunlara yönelik olarak hangi politika tedbirlerinin önerildiği incelenmiştir. Ayrıca üçüncü bir amaç olarak Türkiye örneğinde gelişmekte olan ülkelere yönelik sermaye akımları üzerinde etkisi olduğu düşünülen yurt içi ve yurt dışı faktörlerin belirlenmesine yönelik ekonometrik analiz uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The present study fouses on three aims considered to be mutually complementary. Firstly, the developments in monetary policy arising after the financial crisis in 2008 and how these developments affected the global liquidity have been researched. Next, what effects the global liquidity can have on the financial stability in some countries which have macroeconomic fundementals like in the example of Turkey and what policy measures are proposed for them have been studied. Also, as the third aim, an econometric analysis has been implemented to determine the domestic and foreign factors considered to have effects on capital flows in the example of Turkey towards the developing countries.