Domestic credit expansion, capital inflows, and current account imbalances: Empirical analyses for Brazil and Turkey
Yurtiçi kredi büyümesi, sermaye girişleri ve cari işlemler dengesindeki bozulmalar: Ampirik analizler: Brezilya ve Türkiye
  1. Tez No: 321125
  2. Yazar: YASEMİN YAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESMA GAYGISIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışma, yurtiçi kredi genişlemesi, sermaye girişleri ve cari işlemler dengesindeki bozulmaların birbirleriyle etkileşimlerini Brezilya ve Türkiye için oluşturulan ampirik modeller çerçevesinde incelemektedir. Bu kapsamda, Brezilya için Ocak 2002 ve Mart 2012 dönemini, Türkiye için Ocak 2003 ve Mart 2012 dönemini kapsayan üç adet Vektör Otoregresif (VAR) modeli oluşturulmuştur. Reel efektif döviz kuru (REER) ve ülkelere özgü Embi + endeksleri ile hesaplanan ülkelerin göreli getiri farkları da VAR modellerine katılmıştır. Modellerin bulguları, sermaye girişlerinin yurtiçi kredi genişlemesine sebep olduğunu ve bunun da ithalat talepleri üzerinde yukarı yönlü baskı yaratarak cari işlemler dengelerini olumsuz yönde etkilediğini göstermektedir. Sonuçlar, bu iki ülkede, cari işlemler dengesindeki bozulmaların azaltılması için yurtiçi kredi sıkılaştırma politikalarının uygulanmasını desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the interactions between domestic credit expansion, capital inflows and current account imbalances in a framework of empirical models carried out for Brazil and Turkey. In this context, three vector autoregressive (VAR) models are specified covering the time period between January 2002 and March 2012 for Brazil and 2003 January and 2012 March for Turkey. Real effective exchange rate (REER) and relative yield spreads formed with country specific Embi + indexes are also included in the estimations of the models. The analyses of the models show that capital inflows in these countries trigger the domestic credit expansion which create an upward pressure on import demands and affect current account balances negatively. The results support the implementation of domestic credit tightening policies to reduce the current account imbalances in these countries.