Redoks polimerizasyon yöntemi ile aren uç gruplu poliakrilamid sentezi
Arene end group containing polyacrylamide synthesis by redoks polimerization
  1. Tez No: 39166
  2. Yazar: FİLİZ KESKİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. SEZAİ SARAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Seryum(IV) sülfat, çok hızlı elektron transferi yapabilen oldukça kuvvetli yükseltgen bir maddedir. Bu özelliğinden faydalanılarak serbest radikal polimerizas- yonunda bir aren eşliğinde başlatıcı olarak kullanılmıştır. Bu çalışmadaki amaç kimyasal ve elektrokimyasal rejenerasyonla akrilamidin aren ve Seryum(IV) başlatıcılı serbest radikal polimerizasyonunun incelenmesidir. Kullanılan arenler antrasen, fenantren, naftalin, asenaften, asenaftilen ve pirendir. Bu amaçla; yapılan deneylerde ürün verimine (polimer miktarına) zaman, sıcaklık, Seryum(IV), H2SO4. aren konsantrasyonlarının ve kullanılan çeşitli elektrotların etkisi incelenmiştir. Sonuç olarak; düşük seryum (IV) konsantrasyonlarında grafit elektrotlar kullanılarak elde edilen polimer miktarı, aynı şartlarda elektrolitik olmayan yöntemle elde edilen polimer miktarından daha az bulunmuştur. Yüksek Seryum(IV) konsantrasyonlarında ise grafit elektrotlar kullanılarak elde edilen polimer miktarı, aynı şartlarda elektrolitik olmayan yöntemle elde edilen polimer miktarından daha fazla bulunmuştur. Aren konsantrasyonu arttıkça elde edilen polimer miktarı azalmıştır. V
Özet (Çeviri)
ARENE END GROUP CONTAINING POLYACRYLAMÎDE SYNTHESIS BY REDOX POLYMERIZATION SUMMARY The free radikal chain polymerizations have become most important polymerization method as far as their industrial utilization is concerned. The propagating side is a free radical, an unpaired electron at the last carbon atom of the growing chain. A free radical polymerization thus involves many successive steps of growth. A monomer molecule is added to the chain, where by the radical side is reformed on the newly fixed last unit of the chain Initiators: The free radical initiators can be classified in several groups, of which the most important are» a) Peroxides, organic or inorganic, like dibenzoyl peroxide or potassium peroxodisulf ate ^Hydroperoxides c) Peresters d) Aliphatic azocompounds Mechanism of radical chain polymerization initiation Initiation» The initiation reaction is the attack of a monomer molecule by a primary radical originating from the initiator. This process involves two reactions. 1. Decomposition of the initiator to form primary radicals I *? 2R. VI2. The actual initiation reaction R- + M > RM- Propagations This reaction is repeated hundreds to many thousands of timers for each chain formed, it can be written as RMn- + M ? RMn+ı- Terminations Growing radicals can react with each other in two different ways. 1. By recombination, a homopolar bond is formed by pairing the single electrons of the free radical sites of two chains s R - M“- + R-Mp- ? R - Mn + p 2. By disproportionation, where by a hydrogen atom is transferred form one chain to the other two molecules of ”dead" polymer are formed. R - Mn- + R - MP