Irak savaşının bilinmeyen aktörleri:Özel askeri şirketler
The unknown actors of iraq war:Private military companies
  1. Tez No: 391670
  2. Yazar: ENES GÜRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OYA AKGÖNENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Bu çalışmanın amacı günümüz çatışma ortamlarının bir parçası olmasına rağmen kamuoyu tarafından yeterince tanınmayan özel askeri şirketlerin bilinirliğini arttırmak ve bu tür şirketlerin en yoğun olarak kullanıldığı savaş olan Irak savaşındaki faaliyetlerinin aydınlatılmasıdır.Politik maliyeti düşürmek amacıyla özel askeri şirketler Irak Savaşında ön cephe görevleri dahil her alanda yoğun olarak kullanılmıştır fakat mevcut kanunların yetersizliği bazı şirket çalışanlarının karıştıkları skandal olayların (cinayet,katliam,taciz,işkence vb.) savaşın sürecini,şiddetini ve süresini etkilemiştir. Bu tür skandal olayların Irak ve halkına olumsuz etkileri incelenmiş ve özel askeri sektörün düzenlenmesine yönelik tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is make familiar the private military companies which are one of the participant of modern warfare and also enlight the activities of this kind of companies in Iraq War.With the aim of decreasing political cost private military companies were used in every field including hot contact line but some contractors misused the disability of existing law and participated in illegal,mortal activities (murder,massecre,rape,torture etc.).And these activities effected the duration,intense of the war.The negative effects of these activities to Iraq and its citizens were analysed and made some deductions to regulate the private military sector.