Kurumsal yönetim ve Türkiye mevzuatındaki yeri
Corporate governance and its place on Turkish legislation
  1. Tez No: 391702
  2. Yazar: SELDA KAVDIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MASUM TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe Denetim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Ve Denetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez çalışmanın amacı; kurumsal yönetimin Türkiye'deki gelişim sürecini ve mevcut düzenlemeleri ortaya koymaktır. Ülkemizde konuya ilişkin en önemli düzenlemeler olan Sermaye Piyasası Kurulu'nun Kurumsal Yönetim İlkeleri Tebliği ve Türk Ticaret Kanununda kurumsal yönetimin ne şekilde yer aldığı incelenerek ve düzenlemelerin birbirleri ile uyumu karşılaştırılmıştır. Dünyada kurumsal yönetime ilişkin temel düzenlemeler, ABD'de yaşanan şirket skandalları sonrasında yayınlanan Sarbanes-Oxley yasası, İngiltere'de Cadbury raporu ve dünyada genel kabul görmüş olan OECD kurumsal yönetim ilkeleri olarak sıralanabilir. Türkiye'de SPK'nın yayınlamış olduğu kurumsal yönetim ilkeleri, OECD kurumsal yönetim ilkelerinden alınmıştır. TTK'da Kurumsal yönetime ilişkin yer alan düzenlemelerde ise Sarbanes-Oxley'den esinlenilmiştir. Çalışmanın sonuçlarına göre, OECD'nin Kurumsal yönetim ilkeleriyle uyumlu olarak hazırlanan SPK Kurumsal yönetim ilkeleri ile 6102 sayılı TTK'nın konuya ilişkin hükümleri büyük ölçüde uyuşmaktadır. Ancak Türk Ticaret Kanunu'nda, Sermaye Piyasası Kanunu'nda ve ilgili uygulamalarda birtakım eksiklikler tespit edilerek bu eksikliklere yönelik öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose of this thesis study is to present development process of corporate governance in Turkey and to put forth current regulations. How corporate governance finds place in Capital Market Board Corporate Governance Principles Declaration and Turkish Commercial Code which are most important regulations related to the subject, has been studied and compliance of these regulations with each other has been compared. Basic regulations related to corporate governance can be listed as Sarbanes-Oxley Law enacted in America after company scandals, Cadbury Report prepared in England and OECD corporate governance principals accepted worldwide. Corporate governance principals issued by Capital Markets Board (CMB) has been compiled from OECD corporate governance principals. Regulations related to corporate governance in Turkish Commercial Code on the other hand, originates from Sarbanes-Oxley. According to the conclusions of the study, CMB corporate governance principals prepared in compliance with OECD corporate governance principals and provisions of Turkish Commercial Code Nr. 6102 regarding to subject are in compliance with each other. However some absences has been identified in Turkish Commercial Code, Capital Markets Law and related implementations and some suggestions related to these absences has been made.