Mısır'da darbe sonrası yaşanan insan hakları ihlalleri
  1. Tez No: 391710
  2. Yazar: HİBA NUR KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR BERAT ÖZİPEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez 3 Temmuz 2013 tarihinde, Mısır'da darbeye giden süreci ve darbe sonrası yaşanan insan hakları ihlallerini konu almaktadır. Bu kapsamda öncelikle 25 Ocak 2011'de başlayan ve hızlı bir şekilde Hüsnü Mübarek rejimine son veren Şubat 2011 devrimi ve ülkede yaşanan hızlı demokratikleşme sürecinden darbeye giden siyasi gelişmeler dair tarihi arka plan bilgisine yer verilmiştir. Ardından 3 Temmuz 2013 tarihinde Genelkurmay Başkanı Abdulfettah el-Sisi ve beraberindeki heyetin gerçekleştirdiği darbenin ardından özellikle Müslüman Kardeşler'e yönelik yapılan baskı ve gözaltılar, Rabia ve Tahrir gibi meydanlarda gerçekleştirilen gösteri ve yürüyüşlerde sivil halka yönelik ihlaller incelenmiştir. Muhammed Mursi'nin darbe ile devrilmesinin ardından yaşanan süreçte insan hakları ihlalleri mercek altına alınmıştır. Kayıplar/kaybetmeler, üniversitelerde yaşanan katliamlar, işkence ve kötü muamele, ifade ve basın özgürlüğü gibi insan hakları ihlalleri anlatılmış ve uluslararası hukuk çerçevesinde yaşananlar ve yapılabilecekler analiz edilmiştir. Bu kapsamda süreci yaşayan kişilerle görüşmeler gerçekleştirilmiş, konuyla ilgili STK'ların ve ilgili uluslararası kurumların raporlarına yer verilmiştir. Son bölümde ise hukuki bakımdan yaşananların genel bir değerlendirmesiyle, darbenin geriletilmesi, sona erdirilmesi ve darbecilerin cezalandırılması için siyasi ve hukuki bakımdan atılması gereken adımlar tartışılmıştır. Darbe yaşayan bir ülkede, ihlalci otorite tarafından ne kadar çok sayıda ve ne kadar çok sayıda suçun işlendiğini, ihlallerin ne kadar çok boyutlu ve yoğun olduğunu ve çoğu kez yaşanan ihlallerden haber bile alınamadığını tahmin etmek güç değildir. Bu yönüyle, Mısır'da darbe sonrası yaşanan bütün ihlalleri ortaya koymak bu çalışmanın kapsamını fazlasıyla aşacağından dolayı, esas olarak ihlallere ilişkin ulaşılabilen bilgilere ve ihlallerin niteliğine ve hangi alanlarda yoğunlaştığına dair bilgi verilmiştir.Bu çalışmanın Mısır'da özgür ve demokratik bir sisteme ulaşma yönündeki çabalara katkı yapması umulur.
Özet (Çeviri)
This Thesis is about on 3 July, 2013 the transformation process in Egypt of military coup and the going through human rights abuses after the coup. In this extent, the report of historical background concerning the February 2011 revolution that began on 25 January,2011 and swiftly terminated the regime of Hosni Mubarak and also the political progression of the duration of democratization that was transumed into the military coup is primarily given a place. On the date of 3 July,2013 after the coup d'état that was implemented by Chief of the General Staff Abdel Fattah el-Sisi and accompanying committee, especially the oppression and custodies towards the Muslim Brotherhood and in the demonstrations and movements, the abuses towards civilians in the Rabia and Tahrir Squares are examined.It is scrutinized that the human rights abuses within that period after Muhammed Mursi is ousted by the military coup d'état. It is explicated that losses/bereavements, massacres taken place in universities, torture and ill-treatment, freedom of press and expression and it is analyzed that experiences and things can be done in the frame of international law. Within this framework, interviews are made with the persons that they are gone through this experiences and it is given place to the reports of the non governmental organizations and international organisations. In the final section, by means of the general evaluation of the incidents according to legal rules, the steps that are required in the respect of judiciary and political issues are disscussed for the downgrading and terminating of the coup d'état and also judging of pro-coup mindset. It is not difficult to make an assumption about the fact that how many crime are committed by the infringer authority, how many dimensions that infringements have and how frequently they are and mostly any news cannot be received from the infringements encountered in a country going through a coup. When viewed from this aspect, due to the fact that to exhibit that infringements which being occured after the coup in Egypt exceeds the extent of this study, informations essentially are given about accessible informations that are related to infringements and qualifications of the infringements and in which spaces that they become intense.It is hope that this study can contribute to efforts to reach free and democratic system in Egypt.